PSL z bon motem o PiS: Zamiast „dobrej zmiany”, „chytre zmiany”

PSL z bon motem o PiS: Zamiast „dobrej zmiany”, „chytre zmiany”
Widzimy natomiast, że następuje przesilenie i ludziom zaczyna się nie podobać wojna w rodzinie - mówi Jakub Stefaniak/Fot.twitter.com/

- Działania PiS wobec Trybunału, to w dalszym ciągu konsekwencja konieczności budowania atmosfery konfliktu i próba zbijania na nim kapitału politycznego. PiS musi mieć wroga i zawzięcie go szuka. Kiedyś tym wrogiem był rząd, dzisiaj, kiedy sami tworzą rząd, nie będą walczyć ze sobą, więc szukają wroga gdzie indziej - mówi w rozmowie z Parlamentarny.pl Jakub Stefaniak (PSL).

„Festiwal”, jak powiedział jeden z posłów PiS, wokół Trybunału Konstytucyjnego, został zakończony?

Jakub Stefaniak: - Tak naprawdę kolejna ustawa ws. TK podjęta przez Sejm na ostatnim posiedzeniu przed wakacjami to dowód na to, że PiS nigdy nie chciało rozwiązać sporu wokół trybunału. Nowa ustawa wygląda na lepszą, niż poprzednie, ale tak jak poprzednie powoduje niekorzystne konsekwencje dla pracy TK.

PiS w żaden sposób nie zająknęło się by spróbować pochylić się nad rzeczywistymi problemami, które nierozwiązane, nie usuwają zasadniczych kwestii tego sporu. Ustawa nie rozwiązuje np. kwestii publikacji wszystkich wyroków TK, ani tym bardziej nie każe zaprzysiąc przez prezydenta trzech prawidłowo wybranych sędziów.

W zamian wprowadza sędziów powołanych nieprawidłowo przez obecny Sejm i zaprzysiężonych przez prezydenta. Stwarza też możliwości blokowania przez 4 sędziów, dwa razy po 3 miesiące, czasu rozpatrywania wniesionych spraw. Wątpliwości budzi przepis nakazujący udział prokuratora generalnego lub jego zastępcy w sprawa rozpatrywanych w pełnym składzie.

Czytaj też: Komisja Europejska: Polska ustawa o TK nie rozwiewa wszystkich obaw

Można go interpretować tak, że jeśli na rozprawę nie przyjdą, sprawa nie będzie rozpatrywana. I wreszcie ustawowy nakaz rozpatrywania spraw w kolejności ich wpływu. To ma tylko jeden cel: paraliż pracy TK.

Jaki jest pana zdaniem cel takich działań PiS?

- Zasadniczy, to jak wspomniałem paraliż TK w takim stopniu, by nie mógł zająć się rozparzeniem ustaw najważniejszych dla rządu, jak np. ustawa medialna, ustawa antyterrorystyczna, inwigilacyjna czy ustawa o prokuraturze.

Jest też powód drugi: działania PiS wobec Trybunału to w dalszym ciągu budowanie atmosfery konfliktu. Dziś wrogiem jest prezes Trybunału, Komisja Europejska, niedługo wrogiem może będzie nawet cały świat.

Widać ewidentnie, że w PiS dominuje wola budowania polityki na konflikcie. Jest grupa młodych posłów w PiS, którzy chcieli rozwiązać ten spór, ale niestety nie udało im się przebić muru, który postawili twardogłowi, starzy posłowie lansujący ustawę, którą śmiało możemy nazwać protezą.

To chyba nazbyt surowa ocena. W końcu wycofanie wniosków w sprawie uposażeń dla „vipów” świadczy, że PiS potrafi iść na ustępstwa.

- To nie jest jakiekolwiek ustępstwo, tylko kolejny blamaż. Najpierw próbuje się wprowadzić horrendalnie wysoką podwyżkę dla pary prezydenckiej, rządu i parlamentarzystów, potem wysyła się ludziom komunikat, że się pomylili, aby niemal natychmiast po raz kolejny zgłosić projekt, niewiele zmniejszający apanaże dla prezydenta i rządu.

Dopiero pod presją opinii społecznej PiS z obu projektów się wycofuje. To dowód na to, że PiS myśli, że ludzie w Polsce są głupi, albo tak jak twierdzą, wszystko im wolno i są ponad wszelkimi normami.

Naprawdę nie żałuje pan, że nie dostanie podwyżki?

- Rozmawiałem przed kilku dniami z mamą, która jest emerytowaną nauczycielką. Myślę, że w Polsce jest dużo więcej osób, którym podwyżka, nawet kilkuset złotowa, przydałaby się bardziej, aniżeli tym, dla których była ona przewidziana.

 

×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (5)

Do artykułu: PSL z bon motem o PiS: Zamiast „dobrej zmiany”, „chytre zmiany”

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!