PSL odmawia PiS prawa do tradycji ludowej i szykuje się na wybory samorządowe

PSL odmawia PiS prawa do tradycji ludowej i szykuje się na wybory samorządowe
Kosiniak-Kamysz: Jesteśmy najlepszą reprezentacją Polski Lokalnej, małych ojczyzn (fot.:twitter.com/nowePSL)

• Po wyborczym sukcesie w PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz zaatakował PiS. Ocenił, że formacja rywalizująca z PSL o głosy wyborców wsi próbuje ostatnio się podszyć pod ruch ludowy.
• W ocenie polityka nie można być jednocześnie zwolennikiem Witosa i Piłsudskiego, a tak deklaruje PiS.
• PSL, po wyborach wewnątrz partii, przygotowuje się na elekcję samorządową za dwa lata.
• Kosiniak-Kamysz wymienia nazwiska, które możemy zobaczyć na listach partii. To młodzi politycy tacy jak: Krzysztof Kosiński, czy Adam Jarubas.

- Przyjechali przebierańcy, a nie spadkobiercy Witosa - mówił o obchodach PiS przy pomniku Wincentego Witosa lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Polityk wygłosił oskarżenie wobec PiS na antenie Polskiego Radia, we wtorek (22 listopada). Po czym dodał, że to na spotkaniach PSL gościł prawnuk Witosa Marek Steinde.

- Nie zgadzam się na podpinanie się do tradycji ludowej - kontynuował polityk, który w całej rozmowie podkreślał jak ważne jest dla Stronnictwa być kojarzonym z tym podejściem do polityki, które wypracowało przedwojenne PSL.

Do PiS Kosiniak-Kamysz miał zastrzeżenie dotyczące tożsamości partii i jej próby nawiązania do tradycji ludowej. - Piłsudski zamykał Witosa w więzieniu - przypomniał fakt historyczny polityk PSL jednocześnie przypominając, że nie raz Jarosław Kaczyński odwoływał się i cytował marszałka.

- Strój ludowy nie jest uszyty na miarę PiS - konkludował ten temat polityk.

Kolejne wyzwanie, wybory samorządowe

Po tym jak lider ludowców zapewnił sobie wysokim poparciem przewodzenie PSL w ostatnich wyborach w partii, formacja teraz kieruje swoje spojrzenie w stronę wyborów samorządowych. 

- Jesteśmy najlepszą reprezentacją Polski lokalnej, małych ojczyzn - mówił Kosiniak-Kamysz, akcentując jednocześnie takich polityków w PSL jak Krzysztof Kosiński (rzecznik PSL w poprzedniej kadencji, od 2014 prezydent Ciechanowa), czy Adam Jarubas (od 2006 marszałek województwa świętokrzyskiego).

Czytaj: PSL walczy o stałe wynagrodzenie dla sołtysa

Polityk liczy, że uda się wypracować "jak najwyższy" możliwy wynik. Jednocześnie jest świadom, że wybory za trzy lata do parlamentu będą jego wielkim testem.

- To wielka praca - powiedział o tym co jego i PSL czeka w nadchodzących latach pytany. Lider PSL podkreślił, że ostatnie wybory w partii były odpowiedzią na trudności roku 2015. Gdy z PO nie udało się przekonać Polaków, że 8 lat dało ojczyźnie wiele.

- Musimy znaleźć odpowiedź na bolączki zaproponowane przez radykałów - mówił o sytuacji w Polsce i na świecie polityk.

W wyborach w partii Władysław Kosiniak-Kamysz uzyskał poparcie 1002 delegatów uczestniczących w zjeździe. Jego kontrkandydatem był skarbnik ludowców i lider regionu opolskiego Stanisław Rakoczy, na którego głosowało 50 delegatów.

Ruch ludowy jest jedną z najstarszych partii w Polsce i jedną z najbardziej istotnych w najnowszej historii kraju. PSL znajduje się w Sejmie od przełomu roku 1989 i współrządziło, dwukrotnie z SLD i z PO (dwie kadencje). 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: PSL odmawia PiS prawa do tradycji ludowej i szykuje się na wybory samorządowe

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!