PSL i samorządowcy krytycznie o powiększeniu Opola

PSL i samorządowcy krytycznie o powiększeniu Opola
Decyzja rządu o powiększeniu Opola spotkała się z krytyką PSL oraz samorządowców. (Fot. opole.pl)

• Wojewoda opolski i prezydent Opola przekonują, że powiększenie obszaru miasta przyniesie korzyści całemu regionowi, nie tylko jego stolicy.
• Decyzję rządu krytykują politycy PSL i samorządowcy, uznając ją za atak władzy centralnej na samorządową i lekceważenie opinii mieszkańców.

Decyzję krytykuje też Mniejszość Niemiecka, której przedstawiciele zapowiedzieli skargę do Trybunału Konstytucyjnego oraz Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Samorządowcy z mniejszości są we władzach podopolskich gmin.

Rząd we wtorek (19 lipca) przyjął rozporządzenie, zgodnie z którym z początkiem przyszłego roku powierzchnia Opola ma zwiększyć się o ponad 5 tys. hektarów (do blisko 15 tys. ha), kosztem sołectw z podopolskich gmin: Dąbrowy, Dobrzenia Wielkiego, Komprachcic i Prószkowa. Liczba mieszkańców Opola powiększy się o 9,4 tys. osób, do ok. 128,3 tys. Przeciwko powiększeniu powierzchni Opola protestowali samorządowcy i część mieszkańców podopolskich gmin.

W czasie środowego (20 lipca) posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego przed siedzibą MSWiA w Warszawie przeciwko decyzji rządu protestowało ok. 500 mieszkańców graniczących z Opolem gmin.

Przedstawiciel komitetu "Tak dla samorządności" Piotr Libawski powiedział w środę PAP, że decyzja rządu uderza "w podstawy samorządności". - Rząd premier Beaty Szydło miał słuchać ludzi, a nasz głos totalnie zlekceważono. Nie pogodzimy się z tym. Nie chcemy być traktowani przedmiotowo - dodał.

Inny uczestnik środowego protestu Tomasz Czirnia podkreślił, że konsultacjach społecznych 99,7 proc. mieszkańców było przeciw poszerzeniu granic Opola o ich miejscowości, jednak ich głos "nie został usłyszany". - Tak wygląda demokracja w Polsce - ocenił.

Wiceszef MSWiA Sebastian Chwałek podkreślił w środę (20 lipca), że rząd wydając rozporządzenie działał zgodnie z obowiązującymi przepisami i na wniosek samorządu, czyli prezydenta Opola. Według niego na temat zmian granic Opola zostało "stworzone wrażenie konfliktu".

- Myślę, ze wszystkim powinno nam zależeć na tym, aby sytuacja uspokoiła na terenie tych gmin - zaznaczył wiceszef MSWiA. - Mam nadzieję, że mieszkańcy, czy ewentualnie samorządowcy zmienią swoje nastawienie - dodał.

Prezydent Opola gotowy do rozmów

Inicjator powiększenia, prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski zadeklarował gotowość do rozmów z samorządowcami z włączanych do miasta terenów na temat potencjalnych rekompensat dla gmin, których budżety ucierpią na zmianie; jego zdaniem takie rekompensaty mogą być rozłożone w czasie.

- Zadeklarowałem, że stosowna i konieczna rekompensata zostanie gminom udzielona z budżetu miasta Opole, ale trzeba usiąść do rozmów, a nie koncentrować się na wyprowadzaniu ludzi na ulicę (…). Zdaję sobie sprawę, że ta zmiana wpływa również na poziom dochodów i kształt budżetów samorządów, więc jestem cały czas otwarty, żeby usiąść do rozmów i takie pieniądze z budżetu miasta przekazać - powiedział prezydent miasta.

Dzięki powiększeniu granic do budżetu Opola - według Wiśniewskiego - wpłynie z podatków kilkadziesiąt milionów złotych więcej. Prezydent podkreślił jednak, że wraz ze środkami i majątkiem Opole przejmie też zadania do realizacji. Zaznaczył, że przejmowany w wyniku powiększenia miasta majątek samorządów ościennych gmin jest majątkiem publicznym, należącym do Skarbu Państwa. Wiśniewski podtrzymał wcześniejsze deklaracje zawarte w zaproponowanym mieszkańcom włączanych do miasta sołectw Kontrakcie społecznym. Na włączonych do Opola terenach ma być utrzymana najniższa stawka podatku od nieruchomości, niższa niż w "starym" Opolu.

 

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: PSL i samorządowcy krytycznie o powiększeniu Opola

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!