XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

PSL apeluje o odwołanie ministra rolnictwa w związku z ASF

PSL apeluje o odwołanie ministra rolnictwa w związku z ASF
Krzysztof Jurgiel (fot.premier.gov.pl)

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel przez ponad dwa lata nie zrobił nic by zapobiec epidemii afrykańskiego pomoru świń; apelujemy o jego odwołanie - mówił podczas środowej (27 grudnia) konferencji prasowej w Sejmie poseł ludowców Paweł Bejda.

Główny Inspektorat Weterynarii poinformował, że u ponad 150 odstrzelonych lub padłych dzików na terenie czterech województw: podlaskiego, lubelskiego, warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego wykryto chorobę afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Podczas środowej konferencji prasowej do sprawy odnieśli się politycy PSL, którzy krytykowali obecnego szefa resortu rolnictwa. "Panie premierze żądamy odwołania ministra rolnictwa, który w tej sprawie od ponad dwóch lat nie zrobił nic. Zagrożone są polskie hodowle, zagrożone są polskie przedsiębiorstwa, polscy rolnicy. To są już wielomilionowe straty" - przekonywał Bejda.

"Czas pokazuje, że należy podjąć natychmiastowe działania, a tym pierwszym, natychmiastowym działaniem jest odwołanie ministra rolnictwa" - dodał polityk ludowców.

Bejda wskazał, że gdy PiS przejmowało władzę w Polsce były tylko cztery ogniska ASF. Tymczasem - jak dodał - w 2017 r. nowych ognisk choroby pojawiło się 87.

"PSL wzywa premiera Morawieckiego do podjęcia natychmiastowych działań w celu zapobiegania tak bardzo szybko rozprzestrzeniającej się epidemii afrykańskiego pomoru świń" - mówił Bejda.

GIW w piątkowym komunikacie podał, że podobnie jak we wcześniejszych wypadkach ASF stwierdzono na podstawie wyników badań przeprowadzonych przez krajowe laboratorium referencyjne ds. ASF, czyli Państwowy Instytutu Weterynaryjny - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach. To wyniki badań otrzymane przez Inspektorat między 13 a 19 grudnia.

Inspektorat poinformował o ponad 80 nowych przypadkach ASF u dzików. Jeden przypadek może dotyczyć kilku odstrzelonych lub padłych zwierząt.

W miniony czwartek Senat jednogłośnie bez poprawek poparł specustawę, która ma zwiększyć skuteczność zwalczania afrykańskiego pomoru świń. Zakłada ona m.in. uśmiercanie odłowionych dzików oraz budowę ogrodzenia przed dzikami na wschodniej granicy. Projektowana ustawa ma wejść w życie 7 dni po jej ogłoszeniu. Teraz trafi do podpisu prezydenta.

Afrykański pomór świń jest nieszkodliwy dla ludzi, ale śmiertelny dla świń i powoduje duże straty materialne. Wirusa choroby wykryto po raz pierwszy w Polsce w 2014 r. Do niedawna zachorowania koncertowały się w pobliżu polsko-białoruskiej granicy. Pod koniec listopada służby weterynaryjne poinformowały, że afrykański pomór świń przekroczył Wisłę w okolicach Warszawy.

Dotychczas odnotowano 104 ogniska tej choroby u trzody chlewnej (z czego 81 w tym roku) w trzech województwach: podlaskim, lubelskim i mazowieckim oraz 832 przypadki ASF u dzików na terenie czterech województw: podlaskiego, lubelskiego, mazowieckiego oraz warmińsko-mazurskiego. 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PSL apeluje o odwołanie ministra rolnictwa w związku z ASF

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!