XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Prof. Polak i prof. Wolsza członkami Kolegium IPN

Prof. Polak i prof. Wolsza członkami Kolegium IPN
Senat odrzucił kandydatury prof. Antoniego Dudka i Andrzeja Kołodzieja, rekomendowanych przez PO (fot. senat/facebook)

• Historycy prof. Wojciech Polak i prof. Tadeusz Wolsza zasiądą w Kolegium IPN, wybrał ich Senat.
• Obaj byli kandydatami PiS.
• Senat odrzucił kandydatury prof. Antoniego Dudka i Andrzeja Kołodzieja, rekomendowanych przez PO.

Prof. Wojciecha Polaka poparło 50 senatorów, 21 było przeciw, 6 wstrzymało się od głosu. Za kandydaturą prof. Tadeusza Wolszy głosowało 51 senatorów, 24 było przeciw, 2 wstrzymało się. Głosowanie było tajne.

Prof. Wojciech Polak jest historykiem, profesorem na Wydziale Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK w Toruniu, gdzie obecnie kieruje Katedrą Konfliktów Politycznych. Prowadzi również wykłady zlecone m.in. w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Prof. Tadeusz Wolsza to historyk, profesor w Instytucie Historii PAN (jest wiceprzewodniczącym Rady Naukowej), a także na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. W latach 2011-2016 był członkiem Rady Instytutu Pamięci Narodowej.

Przed głosowaniem senatorowie pytali kandydatów do Kolegium IPN m.in. o ich wizję Instytutu. Prof. Wojciech Polak podkreślał, że IPN powinien realizować politykę historyczną. Zaznaczał, że należy ją rozumieć jako polepszenie nauki historii w szkołach. "W ostatnich latach doszło do kompletnej zapaści edukacji historycznej i ja to widzę pracując na uczelni (...). IPN może dużo pomóc" - mówił prof. Polak.

Czytaj też: Miller: To koniec UE jaką znamy, a początek problemów, których nie znamy

Jego zdaniem, w przyszłości w Polsce powinien być rozszerzony zakres lustracji i powinien objąć m.in. ludzi mediów i kultury.

Prof. Tadeusz Wolsza zgodził się, że rozszerzenie lustracji w Polsce jest zasadne wśród naukowców, ludzi kultury i dziennikarzy. "Od wielu lat już o to apelowałem" - podkreślał. Wśród najważniejszych zadań w IPN wymieniał m.in. powołanie pionu naukowego w IPN. "Wydzielenie tego pionu, to jest ważny element rozwoju działalności IPN (...) Wcześniej naukowcy musieli przygotowywać wystawy, jeździć do szkół i wykładać młodzieży. Nie mieli czasu prowadzić własnych badań naukowych" - mówił historyk.

Jednym z najważniejszych zadań dla IPN - według prof. Antoniego Dudka - pozostaje edukacja historyczna społeczeństwa polskiego. "Stan wiedzy historyczny Polaków (...) oceniam jako bardzo słaby" - zaznaczył. Podkreślał, że Instytut po nowelizacji ustawy o IPN musi lepiej zorganizować wewnętrzną pracę ze względu na większą liczbę pionów IPN. Prof Dudek dodał też, że ważne jest dalsze udoskonalenie działalności archiwów.

Kolejny kandydat do Kolegium IPN z rekomendacji PO Andrzej Kołodziej również zwrócił uwagę, że edukacja historyczna w Polsce wymaga poprawy. "Nauczyciele nie mają pomocy państwa w nauczaniu historii (...). Nie ma zaangażowania ze strony szkół, z tym jest problem, to też rola Ministerstwa Edukacji Narodowej i w ogóle pionu edukacyjnego państwa, trzeba się poważnie zastanowić co z tym zrobić" - zauważył.

Senator PiS, przewodniczący senackiej komisji praw człowieka, praworządności i petycji Michał Seweryński poinformował senatorów, że wszyscy kandydaci, z wyjątkiem Andrzeja Kołodzieja, uzyskali pozytywną rekomendację komisji. Ta sprawa zaniepokoiła senatorów PO, którzy pytali Seweryńskiego z jakich powodów Andrzej Kołodziej nie uzyskał pozytywnej opinii komisji. O jego zasługach, m.in. jako opozycjonisty w czasach PRL, przypomniał senator PO Bogdan Borusewicz. Senator Seweryński wyjaśnił, że decyzja o nie rekomendowaniu Kołodzieja była wynikiem głosowania w komisji.

W ubiegłym tygodniu weszła w życie większość przepisów nowelizacji ustawy o IPN. Przewiduje ona skrócenie kadencji obecnej Rady IPN i powołanie w jej miejsce Kolegium Instytutu. Kolegium w ciągu 10 dni po powołaniu ma ogłosić konkurs na nowego prezesa IPN.

W czwartek spośród dziewięciu członków Kolegium IPN pięciu powołał Sejm. Są to historycy: dr hab. Sławomir Cenckiewicz, prof. Jan Draus, prof. Piotr Franaszek, prof. Józef Marecki oraz opozycjonista z czasów PRL Krzysztof Wyszkowski. Wszyscy byli kandydatami klubu parlamentarnego PiS.

Pozostałych dwóch członków Kolegium IPN powoła prezydent.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prof. Polak i prof. Wolsza członkami Kolegium IPN

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!