Prezydent z małżonką wezmą udział w Orszaku Trzech Króli w Cieszynie

Prezydent z małżonką wezmą udział w Orszaku Trzech Króli w Cieszynie
Prezydent Andrzej Duda z małżonką (fot. Kancelaria Prezydenta/twitter)

• Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wezmą w piątek (6 stycznia) udział w Orszaku Trzech Króli w Cieszynie (Śląskie).
• To tradycyjny element obchodów Święta Objawienia Pańskiego.
• Orszakowi przyświecało będzie franciszkańskie pozdrowienie: Pokój i Dobro.

Para prezydencka w południe ma uczestniczyć we mszy świętej w XIII-w. cieszyńskim kościele św. Marii Magdaleny pod przewodnictwem biskupa bielsko-żywieckiego Romana Pindela.

Po mszy uczestnicy liturgii z parą prezydencką na czele przejdą na zabytkowy rynek, gdzie spotkają się orszaki, które nadejdą z kilku cieszyńskich parafii. Planuje się, że prezydent zabierze wtedy głos.

Na rynku Królowie - Kacper, symbolizujący Europę, Melchior - Azję, a także Baltazar - Afrykę, złożą dary Jezusowi. Proboszcz cieszyńskiej parafii św. Marii Magdaleny ks. Jacek Gracz powiedział, że w postaci Mędrców wcielą się przedstawiciele miejscowych uczelni wyższych. "Królowie dorożką wyjadą z Domu Narodowego i przejadą dookoła rynku" - podał.

Ks. Gracz dodał, że dzieci wezmą udział w konkursie na najpiękniejszy strój postaci związanych z historią o narodzinach Jezusa. Prezydent wręczy nagrody zwycięzcom.

Orszak Trzech Króli to największe na świecie uliczne jasełka. Organizowane są w Polsce po raz dziewiąty. W tym roku orszaki przejdą ulicami ponad 500 miejscowości w naszym kraju. Para prezydencka weźmie w nim udział po raz drugi. Przed rokiem uczestniczyła w orszaku w Warszawie.

Cieszyński orszak, który odbędzie się po raz trzeci, organizują parafia św. Marii Magdaleny, magistrat, starostwo i ośrodek kultury Dom Narodowy.

6 stycznia w Kościele katolickim przypada uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Kończy ono obchody Bożego Narodzenia. Od 2011 r. jest to dzień wolny od pracy. Katolicy mają obowiązek uczestniczenia w mszy św., tak jak w niedzielę.

Według Ewangelii św. Mateusza, za panowania w Judei króla Heroda, do Betlejem przybyli ze Wschodu mędrcy (trzej królowie), gdyż prorocy przepowiedzieli, że urodził się król żydowski. Odnaleźli Jezusa w stajence, oddali mu pokłon i złożyli dary: Kacper kadzidło - symbol boskości, Melchior - złoto, symbol władzy królewskiej, a Baltazar - mirrę, zapowiedź męczeńskiej śmierci.

Mędrców ze Wschodu w średniowieczu zaczęto nazywać Trzema Królami i ta nazwa przetrwała do czasów obecnych. Ich imiona pojawiły się dopiero w VIII w.; w XII w. Kacpra, Melchiora i Baltazara uznano za przedstawicieli Europy, Azji i Afryki. Relikwie mędrców przechowywane są w Kolonii (Niemcy).

Od Trzech Króli rozpoczyna się karnawał, którego zakończeniem są ostatki - wtorek przed Środą Popielcową rozpoczynającą Wielki Post.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prezydent z małżonką wezmą udział w Orszaku Trzech Króli w Cieszynie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!