Prezydent poprze ustawę antyterrorystyczną?

Prezydent poprze ustawę antyterrorystyczną?
Przygotowanie ustawy związane jest z wydarzeniami, które mają mieć miejsce w Polsce - Światowymi Dniami Młodzieży i szczytem NATO(fot. twitter/Kancelaria Prezydenta)

Podstawowa kwestia to bezpieczeństwo, ale należy unikać sytuacji, w której obywatele mogliby poczuć nadmierną ingerencję władzy w ich życie prywatne - zauważył szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch, odnosząc się do założeń ustawy antyterrorystycznej.

Soloch pytany był w TOK FM, czy prezydent poprze ustawę antyterrorystyczną, gdyby doszło do sprzeciwu opozycji wobec niej. "Prezydent będzie to oceniał, BBN oczywiście swoją opinię też przedstawi. Zwracam uwagę, że twórcy tej ustawy też mówili, że nie wykluczają poprawek (…). Przypomnę, że niektóre rozwiązania w tej ustawie, takie jak kontrola zakupu pre-paidów są powszechnie stosowane w krajach zachodnich. Tam nikt nie kupuje anonimowo telefonu komórkowego w kiosku" - powiedział szef BBN.

Czytaj: Minister Błaszczak precyzuje założenia ustawy antyterrorystycznej

Zaznaczył, że przygotowanie ustawy związane jest z wydarzeniami, które mają mieć miejsce w Polsce - Światowymi Dniami Młodzieży i szczytem NATO. Według niego, jak każda ustawa w dziedzinie bezpieczeństwa, i ta ustawa może być potem modyfikowana.

Soloch ocenił, że krytyka wobec ustawy jest nadmierna, niemniej w głosy te należy się bardzo uważnie wsłuchiwać i brać po uwagę. "Rzeczywiście powinniśmy unikać takiej sytuacji, nie tylko żeby dochodziło do realnego nadużycia władzy - co wydaje mi się, że w świetle zapisów tej ustawy nam nie grozi - ale poczucia wśród obywateli, że władza nadmiernie ingeruje w życie prywatne, czy życie indywidualne obywateli, co rodzi nieufność do państwa" - powiedział.

Dodał, że trzeba budować takie środki zaufania, łącznie z modyfikacjami przepisów, "żeby to zaufanie jednak podtrzymywać, czy budować".

Soloch wyjaśnił, że już wcześniej ABW była krajową władzą bezpieczeństwa, a szef ABW ma uprawienia organu administracji państwowej. Wskazał, że ze strony rządu służby nadzoruje minister koordynator, a ze strony parlamentu sejmowa komisja ds. służb specjalnych. "Być może w toku działań okaże się, że będą potrzebne inne mechanizmy do wprowadzenia. Chodzi o to, byśmy przy tym wszystkim nie rozmyli podstawowej kwestii, jaką jest sprawa bezpieczeństwa" - podkreślił.

Zobacz też: Speckomisja sprawdzi stan bezpieczeństwa w Polsce

Zwrócił uwagę, że centralizacja jest procesem, który następuje również w służbach innych państw, a także w strukturach ponadnarodowych, jak np. w NATO. Wskazał ponadto, że projekt w znacznej mierze bazuje na rozwiązaniach stosowanych na Zachodzie.

W ubiegłym tygodniu międzyresortowy zespół przyjął projekt ustawy antyterrorystycznej. Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak oraz koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński mówili, że chodzi o to, by przepisy antyterrorystyczne były gotowe przed Światowymi Dniami Młodzieży i szczytem NATO, które odbędą się w lipcu.

Wiodącą rolę w zwalczaniu terroryzmu będzie mieć ABW, która ma koordynować działania operacyjno-śledcze i analityczne. Wzmocnione ma zostać Centrum Antyterrorystyczne ABW, które otrzyma - w drodze teletransmisji - dostęp do wszystkich dostępnych baz danych.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prezydent poprze ustawę antyterrorystyczną?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!