XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Prezydent: Nowoczesne państwo równo traktuje wszystkich obywateli

Prezydent: Nowoczesne państwo równo traktuje wszystkich obywateli
ndrzej Duda podczas gali konkursu Lider Dostępności, promującego rozwiązania architektoniczne dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością (fot. Kancelaria Prezydenta/twitter)

- Miarą nowoczesnego państwa jest równe traktowanie wszystkich obywateli - mówił prezydent Andrzej Duda podczas gali konkursu Lider Dostępności, promującego rozwiązania architektoniczne dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

Prezydent podziękował laureatom i nominowanym w konkursie za to, że "tworzą nowoczesną Polskę". - Nowoczesną Polskę, na której mi ogromnie zależy - podkreślił.

Nagrodzeni zostali w kategoriach: architekt/urbanista - Ingarden&Ewy Architekci; przestrzeń publiczna - Szpilkostrada we Wrocławiu; sieć placówek - placówki Poczty Polskiej; obiekt użyteczności publicznej - Centrum Kongresowe ICE Kraków; obiekt mieszkalny/biurowy - Laboratorium Tech Safe Bio w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy - Państwowym Instytucie Badawczym; obiekt zabytkowy - muzeum Sukiennice w Krakowie; obiekt użyteczności publicznej, wyróżnienie: stacja paliw PKN Orlen przy al. Solidarności 100 w Warszawie.

Nagrodę w kategorii samorząd oraz nagrodę Grand Prix otrzymała Gdynia, uznana za lidera w zakresie likwidacji barier utrudniających życie osobom z niepełnosprawnością.

Prezydent zaznaczył, że nowoczesność, jeśli chodzi o osoby z niepełnosprawnościami, ma dwa wymiary: pierwszy to kwestia dostępności, czyli tego, że wszyscy mamy być równo traktowani. - Niezależnie od tego, czy w życiu przydarzył nam się trudny, czy wręcz tragiczny moment, który spowodował, że w jakimś sensie żyje nam się trudniej - mówił prezydent.

Podkreślił, że istniejące bariery muszą być usuwane. Zaznaczył, że nie chodzi jedynie o osoby z niepełnosprawnościami, ale także o ludzi starszych, którzy z wiekiem stają się mniej sprawni. - Naszym obowiązkiem jest usuwanie tych wszystkich przeszkód, które powodują, że te osoby mają trudniej w normalnym funkcjonowaniu - powiedział Duda.

Czytaj też: Przybywa zwolenników ograniczenia kadencji w samorządach

- Dostępność oznacza nowoczesność. Dzisiaj, z całą pewnością, wymiarem nowoczesności państwa jest to, czy jego instytucje, czy jego obiekty, zwłaszcza o charakterze publicznym, są powszechnie dostępne dla każdego obywatela, który chce skorzystać czy to z usług administracji publicznej, czy z jakichkolwiek usług. To także świadectwo nowoczesności firmy, czy ona jest dostępna dla osób z niepełnosprawnościami - powiedział prezydent.

Jak mówił, nowoczesność w tym rozumieniu to także wielkie świadectwo człowieczeństwa i empatii.

Prezydent zaznaczył, że mówiąc o konieczności usuwania barier, nie chodzi mu jedynie o decyzje polityków, ale także o prezesów firm, dyrektorów biur, miejsc, do których przychodzą obywatele, klienci.

Drugi wymiar nowoczesności państwa, o którym mówił Duda, to wykorzystanie w sposób możliwie najlepszy zasobów tkwiących w osobach z niepełnosprawnościami.

- W Polsce jest cztery miliony osób dotkniętych różnego rodzaju niepełnosprawnościami, około miliona osób jest dotknięta niepełnosprawnościami ruchowymi. Ale wśród tych osób 50 proc. to osoby, które są w wieku, który określa się mianem wieku produkcyjnego - zaznaczył prezydent. Dodał, że wszelkie bariery powinny być usuwane, by osoby te mogły w sposób swobodny dawać swoje zdolności innym.

Duda podziękował Wojciechowi Szczurkowi, prezydentowi Gdyni, którą nagrodzono w kategoriach: samorząd i Grand Prix. Mówił, że w Gdyni nadal jest obecna wizja budowy nowoczesnego miasta, nowoczesnego państwa. - Państwo budujecie rzeczywiście nowoczesne miasto pod każdym względem - dodał. Zaznaczył, że cieszy się także z nagród, które otrzymało jego rodzinne miasto - Kraków.

Prezes fundacji Integracja Piotr Pawłowski mówił, że dostępność w wymiarze społecznym nie dotyczy jedynie architektury, ale - jak podkreślił - ta jest niezmiernie ważna. To szalenie ważne, by nie wykluczała; nie chcemy być na marginesie - mówił Pawłowski. Podziękował prezydentowi za objęcie konkursu honorowym patronatem.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prezydent: Nowoczesne państwo równo traktuje wszystkich obywateli

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!