Posłanka PO: Za opcyjne tsunami odpowiada PiS, a nie rząd PO

Posłanka PO: Za opcyjne tsunami odpowiada PiS, a nie rząd PO
Była wiceminister finansów Izabela Leszczyna (fot. facebook/Izabela Leszczyna)

Opóźnienie we wprowadzeniu dyrektywy MiFID, która mogła uchronić wiele polskich firm przed zawieraniem ryzykownych opcji walutowych, to nie wina poprzedniego rządu, ale PiS - przekonywali podczas briefingu w Sejmie posłowie Platformy.

W środę w Sejmie trwa prezentacja raportu podsumowującego 8 lat rządów PO-PSL. Podczas swojego wystąpienia szef MF Paweł Szałamacha opisywał prace nad wdrożeniem do polskiego prawa dyrektywy w sprawie rynków i instrumentów finansowych z 2004 r. (ang. Markets in Financial Instruments Directive, MiFID). Wskazywał, że to w wyniku zaniechań poprzedniego rządu, przez Polskę "przetoczyło się tzw. opcyjne tsunami".

"Ministerstwo Finansów (z czasów rządów koalicji PO-PSL - PAP) nie tylko wstrzymywało prace nad wdrożeniem tej dyrektywy, ale także nie traktowało kosztów w przedsiębiorstwach poniesionych na obsługę opcji walutowych jako kosztów prowadzenia działalności gospodarczej" - mówił Szałamacha. W rezultacie - jak dodał - wiele firm zbankrutowało.

Podczas późniejszego briefingu w Sejmie do sprawy odnieśli się posłowie PO. "Minister Szałamacha zapomniał dodać, że dyrektywa MiFID to jest 2004 r., a więc PiS miało czas w roku 2006 i 2007, aby tę dyrektywę wprowadzić. Niestety przeleżała ona sześć miesięcy w szufladzie marszałka Sejmu Prawa i Sprawiedliwości" - mówiła b. wiceminister finansów Izabela Leszczyna (PO).

Czytaj też: Audyt rządów PO-PSL, Kempa: Praca Kancelarii Premiera to było "tsunami niegospodarności"

Dodała, że była szansa na "w miarę szybkie" przyjęcie tej dyrektywy za rządów PO-PSL, ale ówczesny prezydent Lech Kaczyński skierował całą ustawę dotyczącą wdrożenia tej dyrektywy do Trybunału Konstytucyjnego. "Tymczasem zastrzeżenia dotyczyły jednego punktu (tej ustawy - PAP) dotyczącego NBP. Gdyby nie ten fakt ustawa weszłaby w życie szybciej niż w 2010 r." - zwróciła uwagę.

"PiS odpowiada za to, że dyrektywa MiFID weszła w życie później niż mogła wejść" - podkreśliła Leszczyna.

Z kolei poseł PO Andrzej Halicki ocenił, że rządy PiS niosą ze sobą "wielkie ryzyko gospodarcze". "Trzeba przypomnieć, że prawdziwym efektem rządów PO jest największy w UE wzrost gospodarczy - ponad 20-proc., kiedy średnia europejska waha się w granicy zera. Ten status lidera utrzymywaliśmy właściwie do teraz" - stwierdził.

"Ostatnie sześć miesięcy to załamanie złotego, to bardzo duży ponad 100-mld odpływ kapitału z giełdy" - wskazywał.

Halicki dodał, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy kurs złotego obniżył się o ponad 20 gr, co oznacza wzrost o 50 mln zł kosztu obsługi polskiego długu.

"Za nieudolną, za złą politykę ministra Szałamachy płacimy my Polacy z naszych kieszeni" - podkreślił.

"Mamy nadzieję, że to wystąpienie było jego ostatnim, jako ministra finansów" - dodał.

Podczas kryzysu finansowego, który rozpoczął się w 2008 roku wiele polskich przedsiębiorstw popadło w trudności finansowe w efekcie nieudanej inwestycji w opcje walutowe (umowy z bankami opiewające na zakup lub sprzedaż waluty po ustalonym kursie). Silne osłabienie złotego spowodowało, że wielu inwestorów poniosło straty na opcjach, a dla niektórych skończyło się to upadłością.

Sprawa oparła się o rząd. Ówczesny wicepremier Waldemar Pawlak proponował, aby unieważnić niekorzystne dla firm umowy z bankami. Niektóre firmy zerwały umowy opcyjne, decydując się na zapłatę kar umownych, które wliczyły w koszty podatkowe, inne zawarły ugody z bankami.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!