XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Poparcie dla Tuska już nie jednogłośne? Włochy i Szwecja sceptyczne

• Gdy Donald Tusk zapowiedział chęć dalszej pracy w UE wydawało się, że jego kandydatura jest pewna. Teraz pojawiać się mają pierwsi sceptycy.
• Według Ryszarda Czarneckiego wśród krajów wyłamujących się z jeszcze niedawno monolitycznego poparcia dla Tuska są Włochy i Szwecja.

Od dłuższego czasu mówi się, że Donald Tusk ma duże szanse na reelekcję w Radzie Europejskiej. Polski były premier stoi na czele rady od 2014 r. Jednak jego pierwsza kadencja wygaśnie latem 2017 r.

Tusk chce dalej pracować w Unii, co zakomunikował na Malcie, gdy Rada Europejska miała nieformalny szczyt na śródziemnomorskiej wyspie. Wówczas agencja Reuters spekulowała, że sytuacja Tuska jest bardzo bezpieczna i poparcie dla niego to czysta formalność. We wtorek (21 lutego) te oceny dementował europoseł PiS, wiceszef Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki.

- To rząd maltański oficjalnie prowadzi rozmowy z poszczególnymi krajami - mówił w TVP 1 polityk. Malta przewodniczy pracy Unii, tym samym część kwestii formalnych przypada jej w koordynacji. - Nie słyszałem, żeby była już rozmowa z rządem polskim. Sam Donald Tusk się do polskiego rządu nie zgłaszał, co jest ewenementem.

Polityk podkreślił, że w czasie istnienia Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej (EWG, która byłą protoplastą Unii) a także potem, gdy Unia już istniała (1993 rok) nie było takiej sytuacji, żeby kandydat na stanowisko w ramach administracji Unii, nie prosił o pomoc własnego rządu.

- Z tego co wiem, dwa rządy UE na pewno Donalda Tuska nie poparły - mówił na antenie TVP polityk. - Mówię tutaj o rządzie Włoch i rządzie Królestwa Szwecji, ale słyszymy też o kolejnych, które wstrzymują się ze swoją decyzją, więc sprawa się toczy.

Rządem Włoch kieruje Paolo Gentiloni, a w Szwecji decyzja o ewentualnym poparciu Tuska zależy od premiera Stefana Löfvena.

Donald Tusk w swojej walce o możliwe kontynuowanie pracy w Radzie Europejskiej nie ma kontrkandydatów. Choć polski minister Witold Waszczykowski nie wykluczył, że mówi się w Unii o kandydacie francuskim.

Podkreśla się też, że to czy Tusk będzie miał pewną przyszłość w Unii zależy od przetasowań we Francji i w Niemczech. Oba te kraje czeka elekcja, we Francji prezydencka, a w Niemczech parlamentarna.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Poparcie dla Tuska już nie jednogłośne? Włochy i Szwecja sceptyczne

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!