"Polska chłonie wszystko na raz". Robert Brylewski ujawnił pogląd na podział kraju

"Polska chłonie wszystko na raz". Robert Brylewski ujawnił pogląd na podział kraju
Przyczyn podziału polskiego społeczeństwa na zwolenników i przeciwników obecnej władzy Robert Brylewski upatruje w poczatku lat 90. XX wieku i sytuacji wokół upadku rządu Jana Olszewskiego. (fot.:youtube.com)

• W wywiadzie muzyk Robert Brylewski ocenił, że Polska po okresie komunizmu znalazła się w sytuacji, w której musiała szybko przyzwyczaić się do zmieniającego się świata.
• Muzyk pytany o sytuację społeczno-polityczną w Polsce powiedział, że przykro mu, gdy widzi ilość pogardy, która toczy nasz kraj.
• Za jedną z przyczyn podziału polskiego społeczeństwa Brylewski obarcza sytuację wokół rządu Jana Olszewskiego, która rozpoczęła lustracyjne piekło w Polsce.

Muzyk Robert Brylewski podzielił się spojrzeniem na życie polityczne naszego kraju. Artysta estradowy i piosenkarz postrzega Polskę dzisiaj jako kraj rozbity, który przez ponad dwie dekady musiał przyzwyczaić się istnieć w nowej, globalnej rzeczywistości.

- Dziś żyjemy w świecie dynamicznego rozwoju mediów i technologii, ale wcześniej - w ciągu ostatnich dziesięcioleci - nie mieliśmy okazji przećwiczyć całego szeregu mechanizmów społecznych, choćby kapitalizmu - mówił w publikowanym na stronach Onet.pl wywiadzie wokalista. -  Musimy je wchłaniać natychmiast, wszystkie naraz.

W swoich wypowiedziach piosenkarz dotknął pojawiającej się, bardzo pesymistycznej wizji Polski, podzielonej, w której może dojść do przemocy. Nadal mający nadzieję na pokój artysta podkreślił, że istnieje w kraju "oczekiwanie na pierwszą krew".

Zapytany o to, jak w Polsce skończył się komunizm piosenkarz ocenił, że to jeden z najbardziej zapalnych elementów naszego życia polityczno-społecznego.

Czytaj: Kaczyński wyciąga rękę do opozycji. Jak zareagował Ryszard Petru?

- Nie jestem jakimś mocarstwowcem, ale chciałbym, żeby nasz kraj był silny - powiedział Brylewski. - A słysząc pogardę płynącą z ust polityków czy publicystów, można tylko rozkładać ręce. Głupio mi się przyznać, ale zaczynam się do tego uczucia przyzwyczajać. To dość przygnębiające.

Piosenkarz w jednej z odpowiedzi przytoczył subiektywną ocenę początków toczącego dzisiaj Polskę sporu, który podzielił kraj.

- Początki tego podziału kojarzą się z okresem, gdy premierem był pan Jan Olszewski. Pamiętam jego słynne przemówienie, w którym nawoływał do lustracji. Nie chcę dziś po latach go krytykować, jego rząd był tylko epizodem, ale w tym czasie narosła atmosfera ogromnej podejrzliwości. Wtedy skończyło się dla mnie pojęcie wspólnoty.

Rząd Jana Olszewskiego działał w dniach 23 grudnia 1991 do 10 lipca 1992 roku. Zaplecze polityczne tego gabinetu nie było stałe, rząd działał w okolicznościach I kadencji Sejmu, podzielonej i bardzo podfermentowanej sceny politycznej. Koniec rządów Jana Olszewskiego to nocne głosowanie 5 czerwca 1992, tzw. "noc teczek". Będąca konsekwencją działania Antoniego Macierewicza i ujawnienia tzw. listy Macierewicza, tj. spisu tajnych współpracowników SB RPL.

Obecny obóz rządzący Brylewski ocenia mało pozytywnie.

- Wiem tylko, że Polska, której oni pragną, nie istnieje i nie będzie istnieć - mówi o celu do jakiego Jarosław Kaczyński ma prowadzić Polskę pytany artysta. - I to budzi mój spokój. Bardziej martwi mnie to, od jakiej Polski mogą nas odwlec i jak wiele czasu możemy stracić. Społeczeństwo podlega ewolucji i prędzej czy później osiąga kolejne etapy rozwoju. Obawiam się, że właśnie stanęliśmy w miejscu. 

Robert Brylewski jest urodzonym w 1961 roku muzykiem; wokalistą, gitarzystą, kompozytorem i autorem tekstów. Współtworzył szereg zespołów, które działały w Polsce na przełomie lat 80. i 90. XX wieku. W 2010 roku starał się o mandat samorządowy w Warszawie. Rok później obchodził jubileusz 30 lat działalności artystycznej.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!