Polityka Rosji jest imperialna. To będzie bardzo ciężki rok w polityce międzynarodowej

Polityka Rosji jest imperialna. To będzie bardzo ciężki rok w polityce międzynarodowej
Nastawienie polityków PiS, które nie uwzględnia, że silna Unia to silna Polska i że silna Unia jest w interesie Polski, trudno nazwać odkrywczym czy perspektywicznym - mówi Tomasz Siemoniak (fot.Piotr Drabik, flickr.com, licencja: Attribution 2.0 Generic)

- To będzie bardzo ciężki rok, zwłaszcza jeśli chodzi o politykę międzynarodową. Imperialna, agresywna polityka Rosji, kryzys na Bliskim Wschodzie, kryzys związany z Państwem Islamskim, terroryzm, uchodźcy, kryzys finansowy w Europie, kryzys idei europejskiej, wybory w wielu krajach i zagadka, jak będzie wyglądać polityka amerykańska. Do tego dochodzi ekipa rządowa, która nie rozumie współczesnych wyzwań, która fałszywie ocenia sytuację Polski – mówił w rozmowie z Parlamentarny.pl Tomasz Siemoniak, były minister obrony narodowej, wiceprzewodniczący PO.

Przeciwnicy PiS pytani o najważniejsze wydarzenia na scenie politycznej w mijającym roku wskazują zazwyczaj te najbardziej kontrowersyjne. A przecież wydarzyło się też wiele dobrego.

Tomasz Siemoniak: - Wydarzył się Szczyt NATO w Warszawie, sfera mi bliska, więc uważnie śledziłem jego obrady oraz dobre, korzystne dla Polski decyzje, które na nim zapadły. Szkoda tylko, że później nastąpiło propagandowe zawłaszczenie efektów tego Szczytu przez PiS. Jarosław Kaczyński, wbrew faktom, wskazał jako głównego autora tego sukcesu Antoniego Macierewicza.

Pominął zupełnie Andrzeja Dudę, który był głównym gospodarzem Szczytu, prezydenta Komorowskiego, który przecież zaprosił Szczyt do Polski, poprzednich ministrów spraw zagranicznych i obrony, szefów Sztabu Generalnego WP i wielu innych ludzi, którzy pracowali nad powodzeniem Szczytu NATO w Warszawie nie przez parę miesięcy przed jego otwarciem, ale przez wiele lat wcześniej.

Niewątpliwie Szczyt przyniósł pozytywne rezultaty dla Polski, jednak po odtrąbieniu jego propagandowego sukcesu rząd spoczął na laurach, a jego kolejne działania spowodowały, że pozycja Polski w Europie i w świecie zaczęła się pogarszać.

Jakże to?

- Prawda jest taka, że przez miniony rok sekretarz obrony USA nie przyjął Macierewicza w Pentagonie. Nigdy wcześniej tak się jeszcze nie zdarzało, by w pierwszym roku po objęciu stanowiska polski minister obrony tam nie był.

To najlepiej pokazuje międzynarodową pozycję Macierewicza i jest to niepokojące, ponieważ na bezpieczeństwo pracuje się latami i teraz przez lata będziemy ponosić skutki nieodpowiedzialnych rządów, wypowiedzi obniżających wiarygodność Polski, jak chociażby słynna już deklaracja Macierewicza o Mistralach przekazanych Rosjanom za dolara.

Odbiło się to szerokim echem na świecie, ponieważ jest to niesłychane, by minister z trybuny sejmowej wygłaszał tego rodzaju niezgodne z prawdą opinie. Potem nie tylko nie odwołał swoich słów, ale nawet nie przeprosił za wygadywane niedorzeczności. To jest chyba nawet gorsze niż sam fakt popełnienia błędu.

Pozostańmy zatem w obszarze obronności. Czy Polska w nowym roku będzie bezpieczniejsza, niż dotychczas ?

- Uważam, że liczba ryzyk dotyczących światowego i europejskiego bezpieczeństwa rośnie. Mamy nowego amerykańskiego prezydenta. Jego stosunek do polityka bezpieczeństwa, gotowość do wykonywania zobowiązań, które wynikają z NATO jest wciąż jeszcze zagadką.

Różne są na ten temat sygnały. Od huraoptymizmu polityków PiS, który bierze się chyba z tego, że nie lubili Obamy za oficjalne zwrócenie im uwagi na nieprzestrzeganie zasad demokracji, gdy był w Warszawie na Szczycie NATO. Wciąż jednak może się okazać, że jest to radość absolutnie przedwczesna.

Czytaj też: Gowin: Wspólnie brniemy w ślepą uliczkę, powinniśmy porozmawiać z opozycją

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polityka Rosji jest imperialna. To będzie bardzo ciężki rok w polityce międzynarodowej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!