REKLAMA

Pogrzeb: Andrzej Urbański zostanie pochowany na Powązkach

  • Autor: PAP/AT
  • 31 maja 2016 10:45
Pogrzeb: Andrzej Urbański zostanie pochowany na Powązkach Andrzej Urbański zmarł 20 maja. Miał 62 lata (Andrzej Urbański, fot.:youtube.com)

W Katedrze Polowej WP w Warszawie rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe Andrzeja Urbańskiego - posła na Sejm I kadencji, publicysty, b. prezesa TVP, b. szefa Kancelarii Prezydenta i b. doradcy prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Andrzej Urbański zmarł 20 maja; miał 62 lata. Zostanie pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

We mszy św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego biorą udział m.in. prezydent Andrzej Duda, wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, szef BBN Paweł Soloch, prezes PiS Jarosław Kaczyński, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, b. premier Jerzy Buzek, szef MSWiA Mariusz Błaszczak, szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.

Andrzej Urbański urodził się 18 maja 1954 r. w Warszawie. Ukończył socjologię kultury na Uniwersytecie Warszawskim. Był delegatem na II i III Zjazd Krajowy "S" i szefem podziemnego wydawnictwa "Wola". W stanie wojennym internowany.

W 1989 r. trafił do "Tygodnika Solidarność" i został szefem działu politycznego. Na początku lat 90. był sekretarzem zarządu głównego i szefem największej warszawskiej organizacji Porozumienia Centrum. W 1991 r. wszedł z listy PC do Sejmu I kadencji; w 1992 r. opuścił klub PC i przeszedł do klubu Kongresu Liberalno-Demokratycznego.

W latach 90. był redaktorem naczelnym magazynu kulturalnego "Pegaz" oraz dzienników "Express Wieczorny" i "Życie Warszawy" oraz tygodnika "Czas Polski" - polskiej edycji tygodnika "Time" (w 1996 r. wyszły tylko dwa numery). Prowadził też programy "Pytania o Polskę" oraz "Premierzy" w Telewizji Polskiej.

Od września 2006 r. doradzał prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu w sprawach politycznych i społecznych. Wcześniej - od grudnia 2005 r. do czerwca 2006 r. - pełnił funkcję szefa Kancelarii Prezydenta RP. Był m.in. specjalistą od kontaktów z mediami.

26 lutego 2007 r. został powołany do rady nadzorczej TVP, od 27 lutego 2007 r. pełnił obowiązki prezesa zarządu Telewizji Polskiej, a 3 kwietnia 2007 r. został wybrany na stanowisko prezesa zarządu Telewizji Polskiej. 19 grudnia 2008 r. rada nadzorcza TVP podjęła decyzję o jego zawieszeniu na stanowisku prezesa zarządu, a 19 września 2009 r. o jego odwołaniu z zarządu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA