REKLAMA

Podwyżki dla polityków: Piotrowicz twierdzi, że opozycja w kuluarach popierała pomysł

  • Autor: GP
  • 22 lipca 2016 12:00
Podwyżki dla polityków: Piotrowicz twierdzi, że opozycja w kuluarach popierała pomysł Stanisław Piotrowicz stwierdził, że opozycja wykorzystała propozycję podwyżek do walki politycznej. (fot.:youtube.com)

• Stanisław Piotrowicz ocenił, że opozycja chciała podwyżek, ale wybrała drogę konfrontacji politycznej w tej sprawie.
• Polityk argumentuje, że rozwiązanie było i jest potrzebne, bo w wynagrodzeniach w administracji dochodzi do absurdalnych nierówności.
• PiS wycofało projekty, które podnosiły płace wśród osób sprawujących stanowiska w rządzie i ministerstwach.

Cały tydzień polska opinia publiczna żyła propozycją Prawa i Sprawiedliwości podwyżki płac dla polityków. Głównymi argumentami większości za tym rozwiązaniem było przyznanie wyższych uposażeń wiceministrom, żonie prezydenta (która nie otrzymuje żadnego wynagrodzenia) i fakt niepodnoszenia płac w administracji od 2008 roku.

Propozycja bulwersowała większość przedstawicieli innych opcji politycznych, jak i dziennikarzy czy liderów opinii publicznej.

PiS zdecydowało się w czwartek (21 lipca) wycofać projekt. O tym jak wyglądały rozmowy z opozycją o projekcie, mówił szef Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, poseł PiS Stanisław Piotrowicz.

- W kuluarach kluby opozycyjne w pełni się zgadzały, potem się okazało że postanowiły wykorzystać to w ramach walki politycznej - referował w Telewizji Republika, w piątek (22 lipca) polityk. Dał jasno do zrozumienia, że projekt storpedowano, nim jeszcze zaczęto nad nim pracę. Piotrowicz spodziewał się, że wysokość podwyżek będzie zmniejszana w czasie prac w komisji.

O taki krok jeszcze w dniu pojawienia się propozycji zaapelowała premier Beata Szydło. Oceniła, że oferowana jej podwyżka była zbyt wysoka.

Poseł Piotrowicz podał jeszcze jeden powód, który miał przemawiać za proponowanym projektem podwyżki. - Mamy do czynienia z nienormalną sytuacją w państwie. Wielu urzędników zarabia więcej niż premier czy prezydent. Na przykład sędziowie Trybunału Konstytucyjnego zarabiają więcej od premiera i prezydenta - mówił Piotrowicz.

- Skoro nie ma klimatu politycznego do tych zmian, wycofujemy się z niej - kończył.

W momencie ogłoszenia decyzji o wycofaniu się z kontrowersyjnego pomysłu przez PiS, wicemarszałek Terlecki mówił:

- Uważamy, że (projekt - red.) nie był wystarczająco przygotowany na sytuację, w której jesteśmy.

Kluby opozycyjne storpedowały propozycje PiS. Zarówno pierwszą w pierwszym czytaniu, to miało miejsce we wtorek (19 lipca), jak i drugą zaproponowaną bezpośrednio następnego dnia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Polska się przebudziła! 2016-07-22 13:13:25
    Dobrze że poroniony projekt został wycofany, żonie prezydenta uposażenia finansowego (alimenty z środków publicznych iż, Prezydent żonę dmucha) wybuchłby skandal na cały świat, mówiliby w Polsce za PiS to nie demokracja, lecz komuno-destabilizacja, norm etyki itp.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA