PO: Wojska Obrony Terytorialnej przyniosą bardzo poważne szkody dla sił zbrojnych

PO: Wojska Obrony Terytorialnej przyniosą bardzo poważne szkody dla sił zbrojnych
Poseł PO, były wiceminister obrony narodowej, Czesław Mroczek uważa, że przyjęcie koncepcji MON to "duży błąd", który - jak przekonywał - "przyniesie bardzo poważne szkody dla sił zbrojnych". (fot. mat. pras.)

• Politycy PO przekonywali , że powołanie Wojsk Obrony Terytorialnej przyniesie "bardzo poważne szkody" dla sił zbrojnych.
• Zdaniem Platformy powstanie formacja, która będzie miała "niewielkie" znaczenie wojskowe, a pochłonie "olbrzymie" środki przeznaczone na obronę.

W myśl przygotowanego przez MON projektu nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku obrony, którym miał zająć się rząd, obrona terytorialna ma być odrębnym rodzajem sił zbrojnych, a jej dowódca jednym z trzech głównych dowódców w polskim wojsku. W skład Wojsk Obrony Terytorialnej mają wejść żołnierze rezerwy, jak i ochotnicy, którzy nie odbywali wcześniej służby.

Poseł PO, były wiceminister obrony narodowej, Czesław Mroczek uważa, że przyjęcie koncepcji MON to "duży błąd", który - jak przekonywał - "przyniesie bardzo poważne szkody dla sił zbrojnych".

"Powstanie formacja (...) rozproszona, będzie stacjonować w każdym powiecie w Polsce docelowo, która - z punktu widzenia potencjału bojowego - będzie miała niewielkie znaczenie wojskowe, ale pochłonie olbrzymie środki z budżetu państwa, dedykowane na obronę" - mówił poseł Platformy podczas konferencji prasowej w Sejmie.

Jego zdaniem, bezpośrednie podporządkowanie szefowi MON "bardzo źle rokuje, jeżeli chodzi o funkcjonowanie, ale też rodzi bardzo poważne podejrzenia, co do sposobów wykorzystania tej formacji".

Inny poseł Platformy Krzysztof Brejza mówił, że jego ugrupowanie jest "zaniepokojone" pracami nad ustawą, która - jak zaznaczył - "tworzy prywatną armię" ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza. Według niego WOT to "bardzo niebezpieczna koncepcja".

Zdaniem Brejzy, szef MON "tworzy podporządkowane sobie bojówki, tworzy jednostki przyboczne" - jak dodał - "nie wiadomo po co". Pytał, czy ma to związek z odejściem od programu modernizacji sił zbrojnych, czy jest to związane z tym, że polskie siły zbrojne - jak mówił - "nie będą już wyposażane w najnowocześniejszy sprzęt".

Pytał także Macierewicza "po co mu prywatna armia", "dlaczego te siły militarne mają być podporządkowane tylko jemu" i "jaki jest sens +pakowania+ milionów złotych w wojska weekendowe".

"Tego typu jednostki rezerwowe są charakterystyczne dla państw wschodnich, tzn. Władimir Putin też w oparciu o młodych ludzi tworzy różne jednostki militarne. Stąd nasze głębokie zaniepokojenie takim, a nie innym kierunkiem, nawet nie modernizacji, ale przeobrażania polskich sił zbrojnych" - powiedział Brejza.

Według niego, być "może chodzi o ideologię, może chodzi o to, żeby podzielić wojsko na tę część bardziej politycznie świadomą, podporządkowaną ministrowi Macierewiczowi i resztę sił zbrojnych".

Obrona terytorialna - według projektu - ma być zdolna do "działań antykryzysowych, antydywersyjnych, antyterrorystycznych oraz antydezinformacyjnych w obronie bezpieczeństwa cywilnego oraz dziedzictwa kulturowego narodu polskiego". Zarazem WOT mają stawać się zdolne do typowych działań zbrojnych we współpracy z wojskami operacyjnymi.

Służba w WOT ma w jak najmniejszym stopniu zakłócać dotychczasowy tryb życia rodzinnego i zawodowego zainteresowanym, dlatego ma być pełniona w czasie wolnym od pracy. Na co dzień żołnierze OT będą "pełnić służbę w dyspozycji", w której będą wykonywać swoją pracę lub inne obowiązki. Projekt zakłada przyznanie żołnierzom OT comiesięcznego dodatku "za gotowość bojową". Wg zapowiedzi MON z czerwca br. byłoby to ok. 500 zł miesięcznie.

Koszty utworzenia WOT projekt szacuje na 394,4 mln zł w roku 2016, ponad 639 mln w roku przyszłym, ponad miliard w 2018 i blisko 1,5 mld w roku 2019.

Wg koncepcji MON Wojska Obrony Terytorialnej mają docelowo liczyć ok. 35 tys. żołnierzy. W ciągu kilku lat MON zamierza utworzyć 17 brygad (po jednej w każdym województwie i dwie na Mazowszu). W pierwszej kolejności mają powstać brygady w województwach podlaskim, lubelskim i podkarpackim oraz cztery bataliony - w Białymstoku, Lublinie, Rzeszowie i Siedlcach.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PO: Wojska Obrony Terytorialnej przyniosą bardzo poważne szkody dla sił zbrojnych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!