Nowela ustawy o systemie oświaty zostanie przyjęta

Nowela ustawy o systemie oświaty zostanie przyjęta
Przeciw noweli głosować będą też PSL i Nowoczesna. PiS i Kukiz'15 są za uchwaleniem noweli (fot. Sejm/twitter)

• PO opowiada się za odrzuceniem projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty m.in. znoszącej sprawdzian dla szóstoklasistów.
• Przeciw noweli głosować będą też PSL i Nowoczesna. PiS i Kukiz'15 są za uchwaleniem noweli.

Wcześniej projekt trafi z powrotem do sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, gdyż w środę podczas drugiego czytania projektu kluby PiS i PO złożyły do niego poprawki.

"Nowelizacja spełnia oczekiwania społeczne. Jest niezwykle potrzebna i ważna, merytorycznie uzasadniona" - mówiła Marzena Machałek (PiS), przedstawiając stanowisko komisji edukacji.

"Ta ustawa doprecyzowuje wiele pojęć, choć ustawa o systemie oświaty jest jedną z najobszerniejszych ustaw, to okazuje się, że wiele zapisów ciągle jest niejasnych" - powiedział Dariusz Piontkowski (PiS) w imieniu swojego klubu. Wyjaśnił, ze chodzi m.in. o doprecyzowanie przepisów dotyczących dofinansowania.

Za przyjęciem projektu opowiedział się też Józef Brynkus (Kukiz'15). Jak mówił "przebieg procesu legislacyjnego, dyskusja sejmowa i na komisjach, także z udziałem różnych środowisk oświatowych, w tym samorządowych pokazuje, że (…) proponowane regulacje oceniane są pozytywnie".

Odmiennego zdania była Elżbieta Gapińska (PO). Zaznaczyła, że przygotowany przez MEN projekt, który wpłynął do Sejmu ma niewiele wspólnego z obecnie procedowanym, po wprowadzeniu do niego na posiedzeniu komisji poprawek zgłoszonych przez PiS. "To kolejny przykład tego jak traktujecie samorządy, jak traktujecie państwo polskie jak prywatny, iście orwellowski folwark, jak w końcu traktujecie polską oświatę" - mówiła posłanka.

"Bezceremonialnie zabieracie samorządom kompetencje, dokładając im obowiązków, i w dodatku robicie to bez jakiejkolwiek konsultacji z samorządami. Dlaczego robicie to wszystko? Po pierwsze: by zniszczyć samorządność, która dla was nic nie znaczy, bo kochacie centralizację i zarządzanie wszystkim z tylnego siedzenia prezesa. Po drugie: chcecie upolitycznić szkoły, chcecie decydować, kto będzie dyrektorem szkoły, a nawet zatwierdzać arkusze organizacyjne szkół" - oceniła Gapińska.

Krytycznie o poprawkach zgłoszonych w trakcie prac nad projektem mówiła też Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna) i to z tego powodu - jak zaznaczyła - jej klub nie może głosować za przyjęciem projektu. Według niej, poprawki te zgłoszone zostały w trybie poza konstytucyjnym, gdyż wykraczają poza przedłożenie rządowe, ograniczają uprawnienia samorządu i nie były z nim konsultowane. Według niej, takie propozycje zmian, jak te, które znalazły się w poprawkach zgłoszonych na posiedzeniu komisji, powinny znaleźć się w projekcie, gdy był on jeszcze w MEN.

Czytaj też: Nowoczesna, PO, PSL, Razem i Zieloni podpisali pakt na rzecz mediów publicznych

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowela ustawy o systemie oświaty zostanie przyjęta

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!