PO: Potrzebna większa obecność NATO w Europie Środkowo-Wchodniej

PO: Potrzebna większa obecność NATO w Europie Środkowo-Wchodniej
Siemoniak przypomniał, że lipcowy szczyt NATO w Warszawie to inicjatywa byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego (fot. Nicolas Raymond/Flickr.com/CC BY 2.0)

• Zwiększenie obecności sił NATO w Europie Środkowo-Wschodniej oraz określenie przyszłości Paktu na najbliższe lata - m.in. takich decyzji oczekują politycy PO po lipcowym szczycie NATO w Warszawie.
• Liczą też, że przedstawiciele rządu "nie będą wystawiać na szwank" relacji z sojusznikami.

Na środę (30 marca) po południu zaplanowane było posiedzenie sejmowej Komisji Obrony Narodowej w sprawie przygotowań do szczytu NATO w Warszawie, jednak zostało odwołane. Według szefa komisji Michała Jacha (PiS), posiedzenie komisji w tej sprawie odbędzie się za dwa tygodnie

B. szef MON Tomasz Siemoniak podkreślał na środowej konferencji prasowej, że niezbędna dla powodzenia lipcowego szczytu jest dobra reputacja i pozycja Polski oraz bardzo dobre relacje ze wszystkimi sojusznikami w ramach NATO.

"To jest powodem naszego niepokoju, bo ta pozycja Polski się pogarsza i takie fakty jak list senatorów amerykańskich z lutego, pogarszające się relacje z europejskimi sojusznikami, mogą sprawić, że to, co zostało już uzyskane, to, co jest postanowione, może być zagrożone" - ocenił Siemoniak.

"Oczekiwalibyśmy od polskiego rządu, w szczególności od ministrów obrony i spraw zagranicznych, że swoimi działaniami i wypowiedziami nie będą na szwank wystawiali relacji z naszym najważniejszym sojusznikiem, który w NATO ma decydującą rolę" - dodał.

W lutym trzech senatorów USA - Demokraci: Dick Durbin i Ben Cardin oraz b. kandydat Republikanów na prezydenta USA John McCain wystosowało list do premier Beaty Szydło, w którym wyrazili "zaniepokojenie działaniami polskiego rządu, które zagrażają niezależności mediów i Trybunału Konstytucyjnego oraz psują wizerunek Polski jako wzorca przemian demokratycznych".

Premier Szydło odnosząc się do listu stwierdziła, że przytoczone w nim argumenty budzą jej zdziwienie i są według niej "wynikiem braku rzetelnej informacji o ostatnich wydarzeniach w Polsce".

B. wiceszef MON Czesław Mroczek (PO) zagrożenie dla powodzenia lipcowego szczytu NATO widzi m.in. w niektórych działaniach członków rządu Szydło. "Szereg niefortunnych wypowiedzi - i ministra Waszczykowskiego i ministra Macierewicza z tym słynnym wejściem do centrum eksperckiego NATO nie buduje naszej dobrej wiarygodności" - mówił poseł PO.

W nocy z 17 na 18 grudnia MON zmieniło kierownictwo Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO, tworzonego przez Polskę i Słowację jako państwa ramowe z udziałem ośmiu innych sojuszników. Premier Szydło oceniła wówczas, że to nic nadzwyczajnego, opozycja mówiła o skandalu zagrażającym wiarygodności Polski w NATO. Słowackie MON zażądało od strony polskiej wyjaśnień; kwatera główna oceniła, że to sprawa dla polskich władz, bo centrum nie jest jeszcze akredytowane przy NATO.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PO: Potrzebna większa obecność NATO w Europie Środkowo-Wchodniej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!