PO o zaprzysiężeniu Przyłębskiej: To zaprowadzi Dudę przed Trybunał Stanu

PO o zaprzysiężeniu Przyłębskiej: To zaprowadzi Dudę przed Trybunał Stanu
Szefowa PO Ewa Kopacz oceniła, że kryzys konstytucyjny wokół TK powinien zostać rozwiązany przez prezydenta (fot.facebook.com/PlatformaObywatelska)

Zaprzysiężenie przez prezydenta Julii Przyłębskiej na sędziego Trybunału Konstytucyjnego nie kończy kryzysu wokół TK - uważają liderzy PO Grzegorz Schetyna i Ewa Kopacz.

Prezydent odebrał ślubowanie od sędzi TK Julii Przyłębskiej w środę rano. Przyłębska była ostatnią z piątki sędziów wybranych w ub. tygodniu przez sejmową większość, od której Andrzej Duda odebrał ślubowanie.

Według ubiegającego się o przywództwo w PO Grzegorza Schetyny, zaprzysiężenie Przyłębskiej przez prezydenta potwierdza, że Andrzej Duda "dalej chce iść złą drogą, która zaprowadzi go pod Trybunał Stanu". "Sprawa TK absolutnie nie jest zamknięta i będzie miała swój dalszy ciąg; chyba, że prezydent uważa, że sparaliżowanie Trybunału, to jest załatwienie sprawy" - mówił Schetyna dziennikarzom w Sejmie. Pytany, czy dopuszcza możliwość, że prezydent zignoruje orzeczenia TK podkreślił, że sobie tego nie wyobraża, bo - jak mówił - "to będzie coś zupełnie nowego i łamiącego praworządność w Polsce".

Szefowa PO Ewa Kopacz oceniła w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie, że kryzys konstytucyjny wokół TK powinien zostać rozwiązany przez prezydenta. "Tymczasem (...) w dalszym ciągu jesteśmy w kryzysie konstytucyjnym" - powiedziała.

Dopytywana o to, że według PiS i prezydenta kryzys ten zapoczątkowała PO, Kopacz odparła, że Andrzej Duda powinien być prezydentem wszystkich Polaków i jego obowiązkiem jest stanie na straży konstytucji, a tym samym demokracji. "Jeśli dzisiaj nie będziemy rozwiązywać tego rodzaju problemów, to znaczy, że lekceważymy również coś, co dla Polaków jest bardzo cenne, o to walczyliśmy, o demokrację" - powiedziała. Według niej prezydent pokazuje upór i nie chce rozwiązywać kryzysu wokół TK.

W zeszłym tygodniu prezydent - nie czekając na orzeczenie TK ws. zgodności z konstytucją ustawy o TK uchwalonej w poprzedniej kadencji - przyjął ślubowanie od czterech sędziów TK, których obecny Sejm wybrał 2 grudnia w miejsce wybranych w poprzedniej kadencji.

Rozprawa przed TK odbyła się dzień później - 3 grudnia. TK uznał, że niekonstytucyjny jest przepis ustawy o Trybunale Konstytucyjnym z czerwca 2015 r. w zakresie, w jakim był podstawą wyboru przez poprzedni Sejm dwóch nowych sędziów TK - w miejsce tych, których kadencja wygasa w grudniu. Wybór pozostałej trójki - w miejsce sędziów, których kadencja minęła na początku listopada - był konstytucyjny. Ponadto TK uznał, że niezgodny z konstytucją jest przepis ustawy dot. zaprzysięgania sędziów TK przez prezydenta RP rozumiany inaczej niż jako zobowiązujący go do niezwłocznego zaprzysiężenia sędziów.

5 grudnia weszła z kolei w życie nowelizacja ustawy o TK, uchwalona w listopadzie głosami PiS i Kukiz'15 (posłowie PO, Nowoczesnej i PSL opuścili salę podczas głosowania). W środę Trybunał Konstytucyjny bada zgodność tej nowelizacji z ustawą zasadniczą.

Jako niekonstytucyjną, zaskarżyli ją posłowie PO, Rzecznik Praw Obywatelskich, Krajowa Rada Sądownictwa i I prezes Sądu Najwyższego. Według Sejmu jest ona zgodna z konstytucją. Wprowadza ona zasadę, że kadencja sędziego TK rozpoczyna się w dniu złożenia ślubowania wobec prezydenta RP, co następuje w 30 dni od dnia wyboru. W nowelizacji przyjęto także, że trzy miesiące od wejścia zmian w życie wygaszone będą kadencje Andrzeja Rzeplińskiego i Stanisława Biernata - jako prezesa i wiceprezesa TK.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: PO o zaprzysiężeniu Przyłębskiej: To zaprowadzi Dudę przed Trybunał Stanu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!