PO, Nowoczesna i PSL nie chcą Służby Ochrony Państwa. Kukiz'15 jeszcze się waha

PO, Nowoczesna i PSL nie chcą Służby Ochrony Państwa. Kukiz'15 jeszcze się waha
Posłowie debatowali nad rządowym projektem ustawy o SOP. Komisja administracji i spraw wewnętrznych we wtorek zaopiniowała projekt pozytywnie. (fot.sejm.gov.pl/Krzysztof Białoskórski)

PO i Nowoczesna chcą odrzucenia projektu powołującego, w miejsce BOR, nowej formacji odpowiedzialnej za bezpieczeństwa najważniejszych osób w państwie - Służby Ochrony Państwa, krytykuje go PSL. Zmiany popiera PiS . Kukiz'15 jeszcze nie podjął decyzji.

• Wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński przekonywał, że powołanie nowej formacji ma zapewnić jej skutecznie działanie.

• Krytycznie projekt ocenił także Zbigniew Sosnowski z PSL. "Likwidacja Biura Ochrony Rządu jest wielkim błędem" - mówił.

• Poseł klubu Kukiz'15 Bartosz Józwiak ocenił, że od momentu powołania BOR "pojawiały się coraz szersze zarzuty, co do funkcjonowania tej formacji".

 

Posłowie debatowali nad rządowym projektem ustawy o SOP. Komisja administracji i spraw wewnętrznych we wtorek (5 grudnia) zaopiniowała projekt pozytywnie.

Projekt popiera PiS. Poseł Arkadiusz Czartoryski (PiS) ocenił, że SOP będzie miał odpowiednie uprawnienia, aby "realnie chronić osoby i ważne budynki".

Odrzucenia projektu w II czytaniu chce klub PO. B. szef MSWiA Marek Biernacki (PO) mówił, że bardzo krytycznie ocenia wprowadzenie uprawnień operacyjno-rozpoznawczych dla SOP. "Twórcy projektu albo nie zdają sobie sprawy, na czym polegają uprawnienie operacyjno-rozpoznawcze, kojarzą je z podsłuchami, werbowaniem agentów albo świadomie chcieliby wykorzystać fragmenty owych czynności do inwigilacji ciekawych osób" - mówił Biernacki.

Poinformował, że klub PO składa trzy poprawki do projektu. Pierwsza dotyczy rozszerzenia ochrony prezydenta, druga umożliwia bez okresów przejściowych przejście obecnym funkcjonariuszom BOR do SOP. Trzecia poprawka dotyczy tego, aby SOP po zakończeniu działań operacyjno-rozpoznawczych wobec danej osoby obowiązkowo informowała ją o tym, że takie działania były prowadzone.

Wniosek o odrzucenie projektu złożyła także Nowoczesna. "W tym projekcie jest ujęte zwiększenie ochrony pana prezydenta i to jest rozsądne, ale martwi nas to, że podczas konsultacji nie zostały uwzględnione negatywne opinie do tego projektu" - powiedział Jerzy Meysztowicz (N).

Krytycznie projekt ocenił także Zbigniew Sosnowski z PSL. "Likwidacja Biura Ochrony Rządu jest wielkim błędem. BOR można przeorganizować, wyposażyć funkcjonariuszy w najnowocześniejszy sprzęt, dokonać przeglądu kadrowego, wzmocnić liczebnie obecny stan kadrowy, a istniejące obiekty i infrastrukturę odremontować i unowocześnić" - dodał.

Według Kukiz'15 konieczna jest reforma BOR. Poseł tego klubu Bartosz Józwiak ocenił, że od momentu powołania BOR "pojawiały się coraz szersze zarzuty, co do funkcjonowania tej formacji". "Duża ich część wynikała z przepisów i uwarunkowań nieprzystających do rzeczywistości" - powiedział Józwiak. Jednocześnie, jak mówił, projekt "w niektórych przypadkach zwiększa zbyt szeroko" kompetencje SOP. Zapowiedział, że decyzję w sprawie głosowania jego klub podejmie po dalszej dyskusji w sejmowej komisji.

Wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński przekonywał, że powołanie nowej formacji ma zapewnić jej skutecznie działanie. "Chodzi o to żeby usprawnić tę służbę i żeby było bezpiecznie" - powiedział. W jego ocenie zmiany są niezbędne m.in. ze względu na wieloletnie zaniedbania w BOR. Zapowiedział, że MSWiA "będzie konsekwentne we wzmacnianiu nowej formacji".

 

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: PO, Nowoczesna i PSL nie chcą Służby Ochrony Państwa. Kukiz'15 jeszcze się waha

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!