PiS: Projekt ustawy o statusie sędziów TK w oparciu o zalecenia komisji

PiS: Projekt ustawy o statusie sędziów TK w oparciu o zalecenia komisji
Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS (fot. mat. pras.)

• Projekt ustawy o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego powstał w oparciu o zalecenia komisji powołanej przez marszałka Sejmu - poinformował Bartłomiej Wróblewski (PiS).
• Jak podkreślił, projekt zawiera kilka ważnych regulacji "służących autorytetowi" Trybunału.

W piątek po południu projekt pojawił się ponownie na stronie internetowej Sejmu już z nadanym mu numerem druku.

W projekcie ustawy o statusie sędziów TK zawarto przepisy określające m.in. prawa i obowiązki sędziów TK, sprawy immunitetu, nietykalności osobistej, odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów.

Wróblewski podkreślił, że projekt ustawy został opracowany w oparciu o zalecenia przygotowane przez komisję powołaną przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. - W znacznym stopniu bazuje on na rozwiązaniach, które albo obowiązywały wcześniej, dotyczyły sędziów TK, albo - tu zmiany - dotyczyły, czy dotyczą wciąż sędziów Sądu Najwyższego - powiedział Wróblewski.

Jak mówił, projekt ustawy reguluje kilka grup zagadnień. - Po pierwsze prawa i obowiązki sędziów Trybunału, po drugie kwestie dotyczące nawiązania stosunku służbowego sędziów TK, powstania, zakresu i ustania stosunku służbowego sędziów TK. Trzecia grupa zagadnień dotyczy immunitetu, postępowania dyscyplinarnego dotyczącego sędziów Trybunału - powiedział polityk PiS.

Czytaj też: Nowoczesna: Projekt PiS to opis represji, które mogą spotkać niepokornych sędziów TK

Dodał, że projekt ustawy zawiera kilka regulacji, "które wydają się ważne i które służą autorytetowi TK".

Wróblewski zwrócił uwagę na rozwiązanie dotyczące jawności oświadczeń majątkowych sędziów Trybunału. - To jest rzecz wydaje się oczywista i zgodna z takim standardem ogólnoświatowym w krajach demokratycznych. Jest oczekiwanie opinii publicznej, aby wszystkie instytucje państwowe, wszędzie tam, gdzie są pieniądze publiczne, wszędzie tam, gdzie jest wykonywana władza publiczna, istniała szeroka transparentność działania instytucji i piastunów władzy publicznej - powiedział polityk PiS.

Kolejnym ważnym rozwiązaniem jest, według Wróblewskiego, ograniczenie możliwości zarobkowania przez sędziów TK. Przekonywał, że w tym obszarze musi dojść do zmiany.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!