Piotr Gliński: Powinniśmy się domagać odszkodowań od Niemiec, mamy jeszcze niewyrównane rachunki

Piotr Gliński: Powinniśmy się domagać odszkodowań od Niemiec, mamy jeszcze niewyrównane rachunki
Minister Piotr Gliński przedstawił plan nowych inwestycji, które powstaną dzięki przyznanym Polsce funduszom norweskim. (fot. youtube.com)

Powinniśmy się domagać odszkodowań od Niemiec, mamy jeszcze niewyrównane rachunki. Pół miliona dzieł sztuki straciliśmy podczas wojny. Po raz któryś apeluję do niemieckich uniwersytetów by przeszukały swoje piwnice - powiedział minister kultury Piotr Gliński.

• Na pytanie, czy przez lata pamięć o niektórych fragmentach historii Polski była zaniedbywana, minister odpowiedział: "To jest oczywiste, że była".

• Minister przedstawił także plan nowych inwestycji, które powstaną dzięki przyznanym Polsce funduszom norweskim.

• Wicepremier odniósł się również do zwolnienia Magdaleny Sroki z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

Pytany w programie "Gość Wydarzeń" TVP Info, m.in. o to, czy powinniśmy domagać się odszkodowań od Niemiec za zrabowane dzieła sztuki, minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński powiedział: "Tak, my rzeczywiście powinniśmy się domagać odszkodowań od Niemiec. Myślę, że każde demokratyczne, cywilizowane państwo powinno podejść do tego ze zrozumieniem. Jakieś rachunki między nami nie są wyrównane" - powiedział.

"Natomiast jeśli chodzi o dzieła sztuki, to my stawiamy na indywidualne podejście. Musimy zidentyfikować i określić jakie były losy danego dzieła sztuki. Na tej podstawie, spróbować je odzyskać. Co pięć dni, statystycznie, Polska odzyskuje dzieła sztuki, to jest niestety stanowczo za mało. Mniej więcej pół miliona dzieł sztuki straciliśmy podczas wojny" - dodał wicepremier.

Minister zachęcił także obywateli do pomocy w procesie identyfikacji wywiezionych dzieł, możliwej przy użyciu aplikacji ArtSherlock. Wyjaśnił, że po wykonaniu zdjęcia telefonem aplikacja jest w stanie określić, czy dane dzieło sztuki należy do zbioru dzieł poszukiwanych.

"Z przedwojennego Muzeum Etnograficznego w Łodzi, Niemcy wywieźli ponad tysiąc eksponatów. Zostały one przewiezione do Lipska i podzielone w specjalnych skrzyniach na trzy części i rozdysponowane po niemieckich uniwersytetach. Po raz któryś apeluję do niemieckich uniwersytetów by przeszukały swoje piwnice i te wywiezione obiekty z Muzeum Etnograficznego zwróciły" - wyjaśnił Gliński.

Minister przedstawił także plan nowych inwestycji, które powstaną dzięki przyznanym Polsce funduszom norweskim: "Ministerstwo już wydało wszystkie pieniądze europejskie. Kiedy objąłem resort, początkowy plan zakładał finasowanie tych inwestycji przez 4 lata, udało się przez 2 lata. W tej chwili podpisujemy ostatnie umowy, które będę finansowane z ostatniej transzy" - wyjaśnił.

Jednym z największych projektów kulturalnych jest Muzeum Historii Polski, którego procedura przetargowa na realizację rozpoczęła się na początku października. Pierwotnie oddanie placówki było planowe na 2018 rok, lecz ostatecznie muzeum zostanie oddane do użytku w roku 2020.

Przypomniał też o bieżących inwestycjach w kulturę, sięgających obecnie 1,5 mld zł. Z 86 projektów realizowanych w Polsce, wymienił m.in. nową salę prób Teatru Wielkiego, remont Pałacu Czapskich czyli siedziby stołecznej ASP i nową salę koncertową Akademii Fryderyka Chopina.

Na pytanie, czy przez lata pamięć o niektórych fragmentach historii Polski była zaniedbywana, minister odpowiedział: "To jest oczywiste, że była. Instytucje kultury upamiętniające dziedzictwo narodowe, wydają się niezbędne dla integrowania wspólnoty politycznej. My to nadrabiamy, powstaje cała sieć muzeów. Niedługo zostanie oddane Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, powstaje Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku, które najprawdopodobniej zostanie skończone pod koniec przyszłego roku. W fazie realizacji początkowej jest Muzeum Kresów w Lublinie, Muzeum Sybiru w Białymstoku. Przekształcamy Muzeum Pamięci w Treblince. W tej sieci jest kilkadziesiąt instytucji, które tworzymy" - wyjaśnił.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Piotr Gliński: Powinniśmy się domagać odszkodowań od Niemiec, mamy jeszcze niewyrównane rachunki

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!