Piotr Gliński: Monopol w mediach to rzecz niebezpieczna dla demokracji

Piotr Gliński: Monopol w mediach to rzecz niebezpieczna dla demokracji
Piotr Gliński zaznaczył, że nie ma jeszcze decyzji, co do "kierunku dekoncentracji mediów" (Piotr Gliński, fot. MKiDN/facebook)

Monopol w mediach to rzecz niebezpieczna dla demokracji - mówił dziennikarzom w Łodzi wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Szef resortu był pytany m.in. o planowane reformy dotyczące mediów.

Gliński zaznaczył, że nie ma jeszcze decyzji, co do "kierunku dekoncentracji mediów". "Mamy przygotowane różne warianty, rozmawiamy z grupami, które są zainteresowane tymi zmianami. Przede wszystkim, nie mamy jeszcze decyzji naszej wewnętrznej, politycznej" - powiedział.

Po raz kolejny zaznaczył, że należy ucywilizować rynek mediów, na którym niektóre podmioty kontrolują zbyt duży obszar. "Chodzi o cywilizowanie rynku medialnego, bez napaści na kogokolwiek, bez obniżenia możliwości biznesowych komukolwiek. Natomiast chcemy racjonalizować rynek, który tego wymaga. Monopol w mediach to rzecz niebezpieczna dla demokracji" - powiedział.

Zwrócił uwagę, że takie ustawy funkcjonują w całej Europie.

O tym, że dekoncentracja mediów to jedna z reform, które PiS chce przeprowadzić w najbliższym czasie, mówił pod koniec lipca w TV Trwam prezes partii Jarosław Kaczyński.

Gliński pytany był również, czy jest możliwe, aby jeszcze w listopadzie została uchwalona ustawa o nowej opłacie abonamentowej? "Nie sądzę" - odpowiedział, jednocześnie zaznaczył, że stabilność finansowania mediów publicznych jest zapewniona i będzie zapewniona.

Jak mówił, została zrealizowana duża pożyczka dla mediów publicznych i to głównie dla wzmocnienia technologicznego stacji lokalnych. Będzie też rekompensata sumy budżetowej, która nie jest uzyskiwana z uwagi na zwolnienia. Przypomniał, że w kraju jest "dość szeroka grupa polskich telewidzów i radiosłuchaczy, którzy są zwolnieni z opłat".

"Tego nie kwestionujemy, te zwolnienia będą utrzymane" - zapowiedział. Zaznaczył jednak, że zgodnie z prawem europejskim, rekompensata będzie mogła być wypłacona za lata 2010-2014.

Według dotychczasowych informacji z resortu kultury, nowa opłata abonamentowa będzie pobierana od każdego płatnika podatków w wysokości ok. 8 zł na miesiąc; opłata medialna miałaby by być pobierana raz w roku, bądź raz na miesiąc - nie zostało to jeszcze przesądzone - przy okazji rozliczania podatku PIT, CIT i KRUS.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!