Piotr Gliński: Chcemy pomóc instytucjom polonijnym. Senat pracuje nad zmianami ustawy (WYWIAD)

Piotr Gliński: Chcemy pomóc instytucjom polonijnym. Senat pracuje nad zmianami ustawy (WYWIAD)
Piotr Gliński, wicepremier i szef MKiDN (fot. mkidn.gov.pl)

- Od 1 stycznia powołujemy przy ministerstwie Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą – zapowiedział Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, który gości w Nowym Jorku.

• Szef MKiDN uczestniczy w Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich, który odbywa się w Nowym Jorku.

• - Zależy nam na lepszym funkcjonowaniu polonijnych instytucji. Chcemy im pomóc. Prawo, w tym ustawa o finansach publicznych, podobnie jak nasza ustawa o działalności kulturalnej, nie do końca to umożliwia - przekonuje Gliński.

• Jak dodaje, chciałby, aby Polonia była jeszcze bardziej aktywna, bardziej zjednoczona i bardziej zaangażowana. 

******

Jak pan ocenia konferencję muzealników, archiwistów i bibliotekarzy, jakie ma ona znaczenie?

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński: Dla instytucji biorących udział w konferencji (Stała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich) ma ona znaczenie wielorakie, na pewno poznawcze. Jest to wydarzenie częściowo naukowe, z referatami.

Już sam temat "Wychodźstwo na rzecz niepodległości Polski w latach 1914-1920" jest sam w sobie interesujący dla historyków, zwłaszcza w perspektywie stulecia niepodległości. Konferencja służy także integracji tych środowisk. Potrzebują wzajemnego wsparcia, poczucia swojej wagi, siły i znaczenia. Takie poczucie kształtuje się we wspólnych działaniach.

Co jest głównym celem pańskiej obecności na konferencji?

PG: Dla mnie, jako polityka odpowiedzialnego za pewien dział zagadnień w Polsce, jest to okazja dla bardzo praktycznej dyskusji o rozwiązaniach, które doprowadzą do lepszego funkcjonowania tych instytucji.Przyjechałem, aby o tym porozmawiać, bo przeznaczanie polskich środków publicznych na działalność tego typu instytucji jest dość skomplikowane od strony prawnej. Są one związane z Polską, ale mają bardzo różny status prawny. Czasem są to instytucje prywatne, kiedy indziej, np. na Węgrzech, państwowe. Są to nieraz fundacje, rożnego typu podmioty, często o nie do końca klarownej strukturze własnościowej. Chcemy im pomóc. Prawo, w tym ustawa o finansach publicznych, podobnie jak nasza ustawa o działalności kulturalnej, nie do końca to umożliwia. Chcemy to rozwiązać, a w tej chwili Senat prowadzi nowelizację tej ostatniej ustawy. Być może trzeba będzie wprowadzać także inne rozwiązania.

Z realizacją programów wiąże się szereg praktycznych spraw. Polonijne instytucje wspieramy od dawna. Chociażby samą konferencję finansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wspieramy także działania tych instytucji poprzez nasze programy.

Dajemy pieniądze na realizację różnych zadań. Natomiast jest potrzeba wsparcia instytucjonalnego na etaty, czynsz, podtrzymywanie instytucji, które tracą dotychczasowe źródła utrzymania m.in. w wyniku zmiany pokoleniowej. Na pewno jest też problem ze zbieraniem pieniędzy w środowiskach polonijnych. Powinny one być bardziej aktywne, ale relacje między instytucjami kultury a Polonią wykraczają poza zakres moich kompetencji. Zajmuję się relacjami między instytucjami kultury za granicą a polskim rządem i moim ministerstwem. My w każdym razie deklarujemy, że będziemy dalej wspierać i poszerzać to wsparcie. Są to instytucje szalenie ważne dla polskiej kultury i tożsamości. Są to także centra edukowania młodych pokoleń.

Czy we współpracy z Polonią w dziedzinie kultury przewiduje się jakieś nowe inicjatywy?

PG: Od 1 stycznia powołujemy przy ministerstwie Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą. Będzie to narzędzie służące wsparciu tego typu instytucji.

Na jakie cele będzie przeznaczona płynąca dla nich pomoc?

PG: Chcemy poszerzać działalność tych instytucji. Na konferencji była np. mowa o stypendiach. Będziemy się angażowali także w tym kierunku. Młodzi ludzie mogliby dzięki stypendiom robić coś sensownego w Polsce, żeby to później przenieść do swoich środowisk polonijnych, czy edukować się w jakimś kierunku, zdobywać różne doświadczenia.

 

×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Piotr Gliński: Chcemy pomóc instytucjom polonijnym. Senat pracuje nad zmianami ustawy (WYWIAD)

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!