REKLAMA

Pierwsza prezes SN zaskarżyła nową ustawę o TK

 • Autor: PAP/JS
 • 08 sierpnia 2016 10:34
Pierwsza prezes SN zaskarżyła nową ustawę o TK Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf (fot. youtube.com)

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf zaskarżyła nową ustawę o Trybunale Konstytucyjnym do TK - taką nieoficjalną informację potwierdziło biuro prasowe TK.

W ubiegłym tygodniu TK ogłosił, że 11 sierpnia ogłosi wyrok ws. konstytucyjności tej ustawy - zaskarżonej wcześniej przez posłów PO, Nowoczesnej i PSL, a także Rzecznika Praw Obywatelskich. Ogłoszenie wyroku przez pełny skład TK nastąpi po posiedzeniu niejawnym.

Nie wiadomo jeszcze, czy wniosek prof. Gersdorf TK dołączy do tej sprawy.

W ubiegły wtorek do TK wpłynęły trzy skargi na nową ustawę o TK: autorstwa posłów PO, Nowoczesnej i PSL oraz RPO Adama Bodnara. Jeszcze we wtorek TK podał, że rozpozna te wnioski łącznie. W środę TK wydał, w składzie 10 sędziów, postanowienie o rozpoznaniu sprawy na posiedzeniu niejawnym - zdanie odrębne złożył sędzia Piotr Pszczółkowski.

"Trybunał stwierdził, że zagadnienia prawne, które są istotą problemów konstytucyjnych przedstawionych we wnioskach grup posłów i RPO, w zasadniczym stopniu były przedmiotem analiz i rozstrzygnięć wyrokami TK dotyczącymi organizacji oraz trybu postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym, zapadłymi 3 i 9 grudnia 2015 r. i 9 marca br." - napisał TK w uzasadnieniu. Podkreślił, że "konstytucyjna podstawa kontroli zaskarżonych przepisów, jak i merytoryczna osnowa wyżej przywołanych spraw, zostały przez TK dostatecznie wyjaśnione". Dlatego TK uznał, że zachodzi przesłanka do rozpoznania skarg na posiedzeniu niejawnym.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • zdziwiona 2016-08-10 10:13:06
  Czy my nie mamy już polskich nazwisk?
 • Zeghar 2016-08-08 22:53:17
  Ale pani prezes odważna... A jaki ten TK tajemniczy, wszystko utajnia...
 • bat 2016-08-08 13:22:47
  Do pani_w_okularach: I jak zwykle "nie znam siem ale wypowiem siem" byle tylko napluć. No ale 2,50 piechotą nie chodzi.
 • pani_w_okularach 2016-08-08 12:03:46
  ale się bronią komuchy, TK na plaster, nikogo nie bronią, a juz na pewno nie obywateli, odkąd ukradli II folar emeryturay do diabła z nimi, grzeją doopy na ciepłych posadkach i jeszcze nie można ich wyrzucic za złą prace ... precz dajmozjady !!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA