Paweł Mucha: Widzimy obszary, w których można zmienić konstytucję

Paweł Mucha: Widzimy obszary, w których można zmienić konstytucję
Wiceszef prezydenckiej kancelarii podkreślił, że celem konsultacji jest sprawienie, by proces stanowienia konstytucji był od początku procesem obywatelskim. (fot. Maciej Biedrzycki/KPRP)

Obecnie mamy sytuację określaną jako "moment konstytucyjny", po 20 latach obowiązywania konstytucji z 1997 r. widzimy obszary, w których można by ją zmienić - powiedział wiceszef kancelarii prezydenta Paweł Mucha.

• Sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku Wiesław Johann zwrócił uwagę od sądów, które rozstrzygają o naszych prawach, wolnościach, obowiązkach oczekujemy, żeby były niezależne, niezawisłe i sprawiedliwe.

• "Ja, jako obywatel chciałbym dowiedzieć się więcej, jak funkcjonują sądy, chciałbym wiedzieć jakie zapadają wyroki, dlaczego zapadają te wyroki. Obecnie ta informacja jest bardzo skromna" - ocenił.

Minister Mucha wziął udział spotkaniu dyskusyjnym pt. "Wymiar sprawiedliwości według Konstytucji - jak usprawnić sądy?", które odbywa się w ramach prowadzonych przez kancelarię prezydenta konsultacji, które mają związek z inicjatywą Andrzeja Dudy zorganizowania w przyszłym roku referendum na temat zmian w ustawie zasadniczej.

Wiceszef prezydenckiej kancelarii podkreślił, że celem konsultacji jest sprawienie, by proces stanowienia konstytucji był od początku procesem obywatelskim.

Jak mówił, Andrzej Duda "byłby w stanie" przygotować projekt ustawy zasadniczej i przedłożyć go, tak jak to miało miejsce w przypadku konstytucji z 1997 r. "Ale chcemy ten proces budować inaczej. Konsultacje społeczne, które trwają mają bardzo rozmaity wymiar, są to konsultacje, które polegają na zbieraniu wypowiedzi, opinii i poglądów organizacji społecznych oraz indywidualnych głosów obywateli" - dodał Mucha.

Przekonywał przy tym, że "po 20 latach mamy to, co konstytucjonaliści określają momentem konstytucyjnym". "Mamy praktyczne doświadczenie związane ze stosowaniem konstytucji z 1997 r. Mamy świadomość zmieniających się okoliczności, jeżeli chodzi o rzeczywistość społeczną. Mamy świadomość, że konstytucja była przyjmowana zanim Polska stała się członkiem UE i NATO" - mówił wiceszef kancelarii prezydenta.

Z drugiej strony - jak zaznaczył - "mamy doświadczenia i wyroków TK, i praktyki politycznej, widzimy obszary, w których można by konstytucję zmieniać".

Towarzysząca mu prof. Anna Młynarska-Sobaczewska z Instytutu Nauk Prawnych PAN, odnosząc się do tematu piątkowej dyskusji, zwróciła uwagę, że wymiar sprawiedliwości jest dość wąsko regulowany w konstytucjach. "Sędziowie (...) to jest ta władza, z którą obywatele spotkają się bezpośrednio, często jedyna władza z jaką spotkamy się bezpośrednio. Jest to władza, która bardzo mocno ingeruje w naszą sferę praw i wolności, nieraz bardzo dotkliwie" - wskazywała ekspert.

Jej zdaniem bardzo ważne jest, aby zaprojektować tę władzę tak, aby spełniała kilka podstawowych warunków. "Po pierwsze - właściwa legitymacja, czyli prawowitość tej władzy. Musimy być przekonani, że ludzie, którzy ją sprawują, mają pewne atrybuty, które umożliwiają im sprawowanie władzy sądowniczej" - podkreśliła Młynarska-Sobaczewska.

Druga rzecz - według niej - to "sprawiedliwość proceduralna, czyli przekonanie i zespół gwarancji, które stanowią o tym, że to wymierzanie sprawiedliwości, dzieje się w sposób nienaganny". "Trzecia rzecz to prawo do wyroku, to musi być wyrok, który odpowiada pewnym warunkom, także pewnej perswazyjności" - przekonywała profesor.

Sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku Wiesław Johann zwrócił uwagę od sądów, które rozstrzygają o naszych prawach, wolnościach, obowiązkach oczekujemy, żeby były niezależne, niezawisłe i sprawiedliwe.

 

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Paweł Mucha: Widzimy obszary, w których można zmienić konstytucję

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!