Paweł Kukiz zapowiada, że Kukiz'15 zagłosuje przeciwko podwyżkom

Paweł Kukiz zapowiada, że Kukiz'15 zagłosuje przeciwko podwyżkom
Paweł Kukiz, VIII kadencja Sejmu to jego debiut w parlamentarnej polityce. (fot.:twitter.com/Kukiz15)

● Paweł Kukiz zapowiedział, że jego klub nie poprze podwyżek dla polityków zaproponowanych przez PiS.
● Poseł i lider formacji parlamentarnej w przypadku przejścia propozycji zapowiedział przekazanie funduszy posłów Kukiz'15 na cele charytatywne.
● Kukiz mówi wprost, że podwyżka to skandal, zwłaszcza w kontekście płacy minimalnej i 12 zł za godzinę - wcześniejszych propozycji płacowych PiS.

Paweł Kukiz w wypowiedzi dla telewizji TVN w Sejmie, we wtorek (19 lipca) skomentował propozycję podwyżek dla polityków. Muzyk i poseł konsekwentnie uważa, że istnieje - potocznie przez niego nazywane - "koryto", czyli pieniądze publiczne, na których żerują elity partyjne w Polsce.

- Mamy 500 plus, mamy Mieszkanie plus, teraz mamy koryto Plus - ironizował pytany przez dziennikarzy Kukiz. - Właśnie rozmawiam ze swoimi posłami, z szefami grup które istnieją w klubie Kukiz'15, rozmawiałem o głosowaniu przeciwko propozycji PiS.

- Te podwyżki wiążą się także z uposażeniem dla parlamentarzystów - przypomniał Kukiz. - Oczywiście mam świadomość, że będziemy prawdopodobnie jedynym klubem, który zagłosuje przeciwko.

Klub Kukiz'15 ma w tej chwili 36 posłów w Sejmie, co plasuje formację na trzecim miejscu wśród ugrupowań parlamentarnych jeśli chodzi o liczebność. To jednak za mało, by zablokować proponowaną zmianę uposażeń polityków.

- Gdyby te podwyżki zostały posłom przyznane zapewniam, że klub Kukiz'15 będzie pobierał te pieniądze, ale przeznaczy je w całości na realizację zadań charytatywnych - zapowiedział Kukiz.

Polityka oburzyło też, jaki wizerunek polskiego państwa pokazuje ta propozycja. Kukiz nawiązał w swojej wypowiedzi do propozycji płacowych rządu. - To jest skandal. Te podwyżki to są potężne pieniądze, a ludziom podnosi się do psich stawek płacę. Do 12 zł (na godzinę - red.), a sobie po trzy koła.

Zgodnie z projektem PiS wynagrodzenie osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe składa się z wynagrodzenia zasadniczego będącego dwukrotnością sumy przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim roku budżetowym oraz minimalnego wynagrodzenia w danym roku budżetowym, a także dodatku funkcyjnego.

Czytaj: Poseł Kukiz'15 chce nowych, bardziej nowoczesnych regulacji dla twórców

Przy obliczaniu dodatku funkcyjnego brane mają być pod uwagę wskaźniki takie jak: wzrost PKB, wskaźnik Giniego (który używany jest przede wszystkim do pomiaru nierównomiernego rozkładu dóbr, a szczególnie nierównomiernego rozkładu dochodu np. gospodarstw domowych), przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej i minimalne wynagrodzenie.

Projekt zakłada, że wysokość wynagrodzenia osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe obliczać będzie prezes Głównego Urzędu Statystycznego na dzień 10 marca danego roku i ogłaszał w Monitorze Polskim. Będzie ona obowiązywać od 1 kwietnia danego roku do dnia 31 marca roku następnego.

W projektowanej nowelizacji zamieszczono również przepisy regulujące przyznawanie nagród dla premiera, ministrów, szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz sekretarzy i podsekretarzy stanu. Proponuje się aby Rada Ministrów ustalała, w drodze uchwały, wysokość nagród dla premiera, ministrów oraz szefa KPRM. Nagrody dla sekretarzy i podsekretarzy stanu ma ustalać premier na wniosek właściwego ministra.

 

×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!