Patryk Jaki: Sędzia powinien być oceniany za pracę, a nie przez pryzmat koneksji korporacyjnych czy politycznych

Patryk Jaki: Sędzia powinien być oceniany za pracę, a nie przez pryzmat koneksji korporacyjnych czy politycznych
Patryk Jaki podkreślił, że zmiany w wymiarze sprawiedliwości trzeba przeprowadzić "szybko i dobrze" (fot. mat. Ministerstwo Sprawiedliwości)

Trudno przeprowadzić fundamentalne zmiany w wymiarze sprawiedliwości "dogadując" się z korporacją, która patologie tego obszaru państwa tworzyła; jeżeli ktoś w to wierzy, to jest po prostu naiwny - powiedział wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

"Moim zdaniem, jeżeli ktoś wierzy w to, że możemy wprowadzić fundamentalne zmiany, które mają 28 lat opóźnienia dogadując się z korporacją sądowniczą, która akceptuje np. reprywatyzację na 140 letnie osoby - to jest po prostu naiwny" - powiedział wiceminister sprawiedliwości.

Przekonywał, że resort sprawiedliwości podjął próbę dialogu ze środowiskiem sędziowskim np. podczas Kongres Prawników Polskich w Katowicach. Jednak, jak stwierdził, środowisko sędziowskie odrzuciło tę próbę. Odwrócili się plecami do ministra Warchoła i wyszli z sali. Nie chcieli słuchać naszych argumentów. To jak mamy prowadzić z nimi dialog? - pytał retorycznie.

"Mieliśmy od początku świadomość, że istnieje kilka takich obszarów funkcjonowania państwa, w temacie reformowania których bardzo ciężko będzie znaleźć porozumienie z opozycją. A dlaczego? Dlatego, że opozycja broni toczących te obszary patologii. Jeśli ktoś uważa, że można tu zawrzeć kompromis i jednocześnie zbudować zdrowe tętnice państwa, to w mojej ocenie jest naiwny. Takie kompromisowe dyskusje toczą się od 28 lat - i ciągle jesteśmy w tym samym miejscu, bo nikt nie ma odwagi podjąć decyzji" - podkreślił wiceminister.

"Jest wielu b.dobrych sędziów. Niestety ich kariery były zablokowane przez to, że nie należą do żadnej koterii. Chcemy to zmienić. Sędzia powinien być oceniany za swoją pracę, a nie przez pryzmat koneksji korporacyjnych czy politycznych" - dodał.

Wiceszef MS podkreślił, że zmiany w wymiarze sprawiedliwości trzeba przeprowadzić "szybko i dobrze". Wyraził przekonanie, że gdyby nie weto prezydenta Andrzeja Dudy wobec ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym "dzisiaj bylibyśmy w innym miejscu". Podkreślił jednak, że to jest już za nami i trzeba teraz szukać porozumienia.

"Jeżeli nie rozwiążemy tych problemów podstawowych, fundamentalnych z Sądem Najwyższym i Krajową Radą Sądownictwa to nie łudźmy się, że będą jakieś bardzo szerokie zmiany w sądownictwie" - dodał wiceminister.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!