OPZZ w Radzie Dialogu Społecznego

OPZZ w Radzie Dialogu Społecznego
OPZZ zgłosił kandydatów do RDS

OPZZ zgłosił prezydentowi przedstawicieli do Rady Dialogu Społecznego. Obok Jana Guza, przewodniczącego OPZZ w pierwszym składzie zasiądzie jeszcze siedem osób z kierownictwa centrali związkowej.

Obowiązująca od 11 września ustawa o RDS zastąpiła ustawę o komisji trójstronnej. Komisja formalnie działa do momentu powołania pierwszego składu Rady. Tak jak w KT w Radzie zasiądą przedstawiciele związków zawodowych, pracodawców i rządu. Powoła ich prezydent Andrzej Duda na wniosek organizacji, a w przypadku rządowych członków Rady - premiera.

Oprócz Guza w Radzie zasiądą wiceszef OPZZ Andrzej Radzikowski oraz liderzy głównych związków tworzących Porozumienie - przewodniczący ZZ Przemysłu Elektromaszynowego i branży Metalowców Stanisław Janas, szef ZNP Sławomir Broniarz, prezydent ZZ Maszynistów Kolejowych w Polsce Leszek Miętek.

Do Rady mają wejść też przewodniczący Federacji NSZZ Pracowników Łączności w Polsce Sławomir Redmer, przewodnicząca Federacji Związków Zawodowych Pracowników Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej Urszula Michalska, a także przewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce Dariusz Potyrała.

Kilka dni temu z apelem o jak najszybsze zgłaszanie członków Rady i powołanie jej pierwszego składu wystąpił wiceprezes Business Centre Club Zbigniew Żurek. Zaproponował, by najpóźniej 7 października wystąpić z wnioskiem do prezydenta o jak najszybsze powołanie RDS.

Zamiast komisji trójstronnej

Komisja trójstronna od 26 czerwca 2013 r. nie zbierała się już w pełnym składzie. Wtedy związki zawodowe zawiedzione brakiem dialogu ze strony rządu Donalda Tuska zawiesiły swój udział w niej. Związki uznały, że dialog w KT jest pozorowany, a rząd jedynie komunikuje swoje decyzje. Ustawa to efekt zainicjowanych przez związki zawodowe wspólnych prac ze stroną pracodawców, a później z rządem.

Nowa Rada w odróżnieniu od komisji ma być ciałem niezależnym, w którym każda ze stron ma równe prawa. W Radzie po ośmiu członków będą miały OPZZ, Forum Związków Zawodowych i NSZZ "Solidarność", a po sześciu cztery organizacje pracodawców - Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Business Centre Club i Związek Rzemiosła Polskiego. Prezydent będzie miał swojego przedstawiciela w Radzie z głosem doradczym, podobnie jak prezesi NBP i GUS.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: OPZZ w Radzie Dialogu Społecznego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!