XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Nowoczesna: Władze stolicy powinny zareagować ws. reprywatyzacji

Nowoczesna: Władze stolicy powinny zareagować ws. reprywatyzacji
(fot. Nowoczesna/twitter)

Władze Warszawy powinny stanowczo zareagować na medialne doniesienia dotyczące reprywatyzacji w stolicy i przedstawić wyjście z tej sytuacji - apelowali podczas  konferencji prasowej politycy Nowoczesnej Paweł Rabiej i Sławomir Potapowicz.

Podczas konferencji prasowej politycy Nowoczesnej odnieśli się do sobotniej publikacji "Gazety Wyborczej" dot. okoliczności reprywatyzacji jednej z najdroższych działek w Warszawie - przy przedwojennej ul. Chmielnej 70.

Wiceprzewodniczący regionu warszawskiego Nowoczesnej i członek zarządu Nowoczesnej Paweł Rabiej zwrócił uwagę, że w poniedziałek minęło 48 godzin od publikacji artykułu Gazety Wyborczej, ujawniającego kulisy reprywatyzacji w Warszawie. Przypomniał też, że Nowoczesna już w sobotę apelowała do władz stolicy, by odniosły się do tych informacji. - Apelowaliśmy o to, aby reakcja władz (Warszawy) była tutaj bardzo stanowcza; smutne i rozczarowujące jest to, że ta reakcja do tej pory nie nastąpiła - zaznaczył.

Czytaj też: Mazurek: Za zamieszanie z reprywatyzacją odpowiada prezydent Warszawy

- Jest to o tyle dziwne, że trudno wyobrazić sobie sytuację, w której dobry gospodarz, prezydent, czy osoba czymkolwiek zarządzająca nabiera wody w usta i nie komentuje tak ważnych dla mieszkańców, dla instytucji, którą zarządza, informacji - dodał.

W ocenie polityka Nowoczesnej "od dobrego gospodarza, kogoś kto dba o swoje miasto, należy oczekiwać rozwiązania, przedstawienia wyjścia z tej sytuacji". - Bez zaproponowania takiego rozwiązania prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz sama naraża się na zarzuty, że nic nie robi. Sama naraża się na zarzuty, że być może potrzebny jest w Warszawie zarząd komisaryczny, albo jakieś rozwiązania szczególne. Tego byśmy stanowczo nie chcieli. Chcielibyśmy, aby władze miasta były w stanie odpowiedzialnie, szybko i uczciwie zareagować - podkreślił Rabiej.

Wtórował mu sekretarz regionu warszawskiego Nowoczesnej Sławomir Potapowicz, który zwrócił uwagę, że 25 sierpnia władze Warszawy na sesji Rady Warszawy mają przedstawić informacje o wdrożeniu tzw. małej ustawy reprywatyzacyjnej. Zaznaczył, że ustawa ta "w ogóle nie dotyka problemów lokatorów, tych ludzi, którzy przez wiele lat procesu reprywatyzacyjnego byli pozostawieni sami sobie".

Chodzi o ustawę dotyczącą gruntów warszawskich, którą w minionym tygodniu podpisał prezydent Andrzej Duda. Nowe regulacje mają rozwiązać problem nieruchomości objętych tzw. dekretem Bieruta z 1945 r.

- Nowoczesna złoży dziś do władz miasta wniosek o udostępnienie informacji publicznej dotyczącej informacji, ilu lokatorów, jacy lokatorzy, w jakich kamienicach i jak miasto wobec tych lokatorów postępowało - poinformował.

Potapowicz zaapelował jednocześnie do władz miasta, by "rządząca PO powołała komisję doraźną Rady Miasta, która będzie na bieżąco śledzić ten proces (reprywatyzacji) i jego przebieg, aby był on transparentny, czytelny i jasny dla mieszkańców". Dodał, że komisja ta miałaby składać się z radnych wszystkich klubów miejskich oraz środowisk dotychczas zaangażowanych w procesy reprywatyzacyjne.

Potapowicz przypomniał też, że 18 sierpnia jego ugrupowanie złożyło wniosek o udostępnienie informacji publicznej dotyczącej dokumentów ws. prywatyzacji kamienicy przy ul. Chmielnej 70.

W sobotę "Gazeta Wyborcza" opisała okoliczności reprywatyzacji jednej z najdroższych działek w Warszawie przy przedwojennej ul. Chmielnej 70, o wartości ok 160 mln zł. Miasto zwróciło ją w 2012 r. trójce prawników, którzy wykupili roszczenia do niej. Tymczasem Ministerstwo Finansów uzyskało dokumenty sugerujące, że b. współwłaścicielowi nieruchomości, obywatelowi Danii, zostało w PRL przyznane za nią odszkodowanie. "GW" podała, że w 2012 r. mec. Robert Nowaczyk odebrał od wicedyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Jakuba Rudnickiego decyzję o zwrocie działki - Rudnicki kilka tygodni później zrezygnował z pracy w ratuszu. Według artykułu w 2012 r. Rudnickiego i Nowaczyka łączyły relacje biznesowe - byli współwłaścicielami nieruchomości w Zakopanem.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowoczesna: Władze stolicy powinny zareagować ws. reprywatyzacji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!