Nowoczesna. Petru o koalicji z PO: Gdy racja stanu będzie tego wymagać

Nowoczesna. Petru o koalicji z PO: Gdy racja stanu będzie tego wymagać
Ryszard Petru przeszedł z biznesu i ekonomii do polityki w 2015 roku, założył partię i szturmem wziął Sejm. Nowoczesna ma klub i 31 posłów. (fot.:twitter.com/RyszardPetru)

• Wyniki sondażowe Nowoczesnej i PO dają tym partiom szansę rządzenia, przekonywał Ryszard Petru.
• Polityk Nowoczesnej jest zdania, że z liderem PO może porozmawiać i nawet zawiązać koalicję. Petru stawia tylko jeden warunek, to racja stanu musi ich do takiej współpracy popchnąć.
• W temacie tego co dzieje się w PO, Petru nie ma złudzeń i widzi tendencje odśrodkowe w PO.

Lider opozycyjnej Nowoczesnej Ryszard Petru udzielił "Polityce" obszernego wywiadu, w nim pojawiła się ogólna ocena opozycji w Polsce. Dotknął też pozycji Nowoczesnej i PO w sondażach. Najnowsze badania opinii znajdziesz tutaj.

- Trzeba spojrzeć obiektywnie - mówił o badaniach opinii społecznej Petru. - Razem z PO mamy średnio w sondażach więcej niż PiS. Na Węgrzech w ogóle nie ma takiego wariantu; tam opozycja wciąż wyraźnie przegrywa z Orbanem. Krytycy (opozycji) powinni doprecyzować, czego konkretnie oczekiwaliby od opozycji.

W badaniu z CBOS z połowy listopada sumaryczny wynik PO i Nowoczesnej to 32 proc. Ten wynik przeczy spojrzeniu Petru. W tym badaniu PiS zdobyło poparcie na poziomie 38 proc. Ostatnim badaniem, w którym diagnoza Petru jest prawdziwa jest sondaż TNS z 26 października. W tym badaniu PO i Nowoczesna razem mają 33 proc., PiS - 29.

Petru zastrzega, że niektórzy z krytykujących opozycję oczekiwaliby cudu, a to nie jest możliwe w ciągu roku od wyborów.

Głosowanie "za", a nawet "przeciw"

W rozmowie pojawia się pytanie o to dlaczego Polacy głosują w wyborach. Panuje przeświadczenie, że często w Polsce istnieje tendencja do głosowania bardziej przeciwko konkretnym partiom politycznym, niż za proponowanymi rozwiązaniami. Petru przyznał, że opozycja może być zmuszona po wyborach do takiego scenariusza. Wówczas poparcie dla PO i Nowoczesnej nie pozwoliłoby, bez koalicji, rządzić.

W odpowiedzi na to pytanie pada kluczowa deklaracja rozmowy:

- Mogę zadeklarować, że jeżeli będzie tego wymagać racja stanu, dogadam się z Grzegorzem Schetyną, stworzymy koalicję - mówił Ryszard Petru. - Przy wszystkich niedoskonałościach Grzegorza i naszych relacjach wiem, że jak do niego zadzwonię i powiem że chciałbym się dogadać to się spotkamy i będziemy próbować się porozumieć.

Co się dzieje w opozycji?

Petru jednocześnie nie jest pewny, czy PO przetrwa. Polityk dostrzega w tej partii tendencje rozłamowe, które mogą wiele zmienić.

Czytaj: PO stawia na gabinet cieni i samorządy

W roku 2016 do klubu parlamentarnego Nowoczesnej przeszło dwóch posłów PO. Ostatnią osobą, która zmieniła barwy klubowe był Marek Sowa, latem Nowoczesną zasilił Michał Jaros.

Ryszard Petru przewodzi Nowoczesnej od kiedy partia powstała w pierwszej połowie (maj) 2015 roku. Nim powstała partia, działało stowarzyszenie Nowoczesna, które ekonomista powołał do istnienia.

Nowoczesna jest inicjatywą popieraną przez elektorat wielkomiejski, a w Sejmie jej kluczowymi postaciami są, obok lidera, Katarzyna Lubnauer, Kamila Gasiuk-Pihowicz, wicemarszałek Sejmu Joanna Schmidt. Często sprawy polityczne z ramienia partii komentuje Paweł Rabiej.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!