XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Nowoczesna chce odrzucenia projektu ustawy dot. in vitro

Nowoczesna chce odrzucenia projektu ustawy dot. in vitro
Posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz (fot.:facebook.com/kamila.gasiuk.pihowicz)

Projekt ustawy dot. in vitro należy odrzucić; nowe regulacje zminimalizują skuteczności tej procedury medycznej, a lekarze, obawiając się kar więzienia, nie będą chcieli jej przeprowadzać - ostrzegała w Sejmie posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Chodzi o poselski projekt ustawy w obronie życia i zdrowia nienarodzonych dzieci poczętych in vitro, o zmianie ustawy o leczeniu niepłodności, ustawy Kodeks karny oraz ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Sejm zajmie się nim w czwartek wieczorem. Wcześniej Sejm rozpatrywać ma dwa obywatelskie projekty zmieniające prawo dotyczące aborcji - z których jeden zaostrza, a drugi liberalizuje obowiązujące obecnie przepisy.

- Do Sejmu pod osłoną aborcyjnej burzy wprowadzany jest projekt ustawy o in vitro, który może doprowadzić do tego, że procedury in vitro zostaną w ogóle w Polsce zamrożone - oceniła Gasiuk-Pihowicz podczas konferencji prasowej w Sejmie.

- Jeśli projekt dotyczący in vitro zostanie przyjęty przez Sejm, przeprowadzenie procedury in vitro będzie wymagało od lekarzy znaczącej odwagi, a jeśli któryś z nich zdecyduje się na poniesienie takiej odpowiedzialności, to skuteczność przeprowadzonej procedury będzie bardzo niewielka - oceniła.

- Apelujemy o odrzucenie tego projektu. Uważamy, że politycy prawicy nie mają prawa decydować o tym, czy tysiące polskich rodzin będzie miało szansę na szczęście, na posiadanie dzieci - podkreśliła.

Jak dodała, w cywilizowanych krajach to nie Kodeks karny, ale "aktualna wiedza medyczna i swobodna decyzja lekarza decyduje o tym, jak leczyć choroby takiej jak niepłodność".

W ocenie posłanki Nowoczesnej projekt ma dwa cele. Pierwszym z nich - jak mówiła - jest "wprowadzenie niepewności prawno-karnej". - Dużego zagrożenia prawno-karnego dla lekarzy wynikającego z bardzo nieprecyzyjnych zapisów karnych, wprowadzonych wbrew technikom legislacyjnym, które w skrajnym przypadku mogą doprowadzić do tego, że lekarz dokonujący zabiegu, wbrew zapisom ustawy i Kodeksu karnego będzie ponosił odpowiedzialność karną do 3 lat pozbawienia wolności, a w skrajnych przypadkach nawet do 10 lat - wskazała.

- Drugim celem tej ustawy jest zminimalizowanie skuteczności procedury medycznej jaką jest in vitro - dodała. Gasiuk-Pihowicz wyjaśniła, że chodzi o wprowadzenie drastycznych ograniczeń medycznych w dokonywaniu procedury in vitro.

Jak dodała, powołując się na opinię ekspertów, ograniczenia zapisane w projekcie ustawy spowodują, że skuteczność tej metody spadnie z 40 proc. do nawet kilku procent.

 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowoczesna chce odrzucenia projektu ustawy dot. in vitro

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!