Nieoficjalnie: Halicki i Kierwiński ponownie szefami partii na Mazowszu i w Warszawie

Nieoficjalnie: Halicki i Kierwiński ponownie szefami partii na Mazowszu i w Warszawie
Do "schetynowców" zaliczany jest też Marcin Kierwiński, poseł i członek zarządu krajowego partii. (Marcin Kierwiński fot. Wikipedia/CC BY-SA 2.0)

Andrzej Halicki i Marcin Kierwiński pozostaną szefami PO na Mazowszu i w Warszawie – wynika z nieoficjalnych informacji ze źródeł w stołecznej PO. Tak zdecydowali podczas sobotniego (2 grudnia) głosowania działacze Platformy.

Halicki i Kierwiński byli jedynymi kandydatami na te funkcje, musieli jednak uzyskać większość głosów "za".

Sobotnie głosowania - po raz pierwszy w historii Platformy - zorganizowano na wzór wyborów parlamentarnych. W lokalnych biurach partii stanęły urny wyborcze, do których członkowie PO mogli w godz. 10-18 oddawać swe głosy. Warszawscy działacze mieli do dyspozycji siedzibę władz miejskich i wojewódzkich swej partii w al. Jerozolimskich 30.

Z rozmów ze stołecznymi politykami Platformy wynika, że frekwencja w stolicy wyniosła ponad 50 proc. Andrzej Halicki, obecnie poseł i wiceszef klubu parlamentarnego PO (w przeszłości m.in. minister administracji i cyfryzacji w rządzie Ewy Kopacz) regionem mazowieckim PO kieruje od 2010 roku. Uchodzi za jednego z najbliższych współpracowników lidera Platformy Grzegorza Schetyny.

Do "schetynowców" zaliczany jest też Marcin Kierwiński, poseł i członek zarządu krajowego partii. Stery w stołecznej PO objął niespełna rok temu, po tym jak z przewodniczenia warszawskiej PO zrezygnowała prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz. Zarząd Platformy rozwiązał wówczas stołeczną strukturę, a funkcję komisarza powierzył Halickiemu. W grudniu zeszłego roku odbył się zjazd stołecznej PO, który nowym liderem wybrał właśnie Kierwińskiego.

Decyzja o ustąpieniu Gronkiewicz-Waltz z funkcji szefowej PO w Warszawie była jednym z następstw ujawnienia przez media tzw. afery reprywatyzacyjnej.

Odbywające się od końca listopada wybory wewnętrzne PO dotyczą partyjnych struktur wszystkich szczebli, oprócz przewodniczącego (kadencja Schetyny kończy się w 2020 r.). Zakończą się 16 grudnia, kiedy to zbierze się w nowym składzie Rada Krajowa, która wyłoni następnie członków zarządu partii.

Zgodnie z deklaracjami Schetyny, na funkcjach wiceszefów mają m.in. pozostać była premier Ewa Kopacz oraz Borys Budka. O miejsce w zarządzie nie zamierza ubiegać się za to inna, obecna wiceprzewodnicząca PO, prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz. Na stanowiskach pozostaną też prawdopodobnie: kolejny z wiceszefów ugrupowania Tomasz Siemoniak, sekretarz generalny PO Stanisław Gawłowski oraz skarbnik Mariusz Witczak.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!