NFOŚiGW ma do nadrobienia trzy lata. Wszystko przez rząd PO-PSL

NFOŚiGW ma do nadrobienia trzy lata. Wszystko przez rząd PO-PSL
Kazimierz Kujda: NFOŚiGW wyszkoli 500 doradców energetycznych, wesprze nawet źródła geotermalne. "Likwidujemy system, który utrudnia uzyskanie dofinansowania" Kazimierz Kujda, prezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (fot.nfośigw)

- W obecnej perspektywie finansowej UE 2014-2020 bardzo duże środki z budżetu Wspólnoty mogą być przeznaczone na przedsięwzięcia związane z ochroną środowiska i gospodarką odpadami w Polsce.Dotacyjne dofinansowanie może sięgnąć bez mała 70 proc. kosztów kwalifikowanych. Do nadrobienia mamy aż trzy lata; na tyle bowiem oceniamy spóźnienia organizacyjne poprzedniego rządu, ministerstw i w konsekwencji NFOŚiGW - mówi prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Zmian w NFOŚiGW jest mnóstwo, można powiedzieć, że to mała rewolucja.

Dr. inż. Kazimierz Kujda, prezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej: – Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rzeczywiście się zmienia, ale nie nazwałbym tego rewolucją, gdyż pracujemy zgodnie z przepisami ustawy Prawo ochrony środowiska.

Zmiany są jednak bardzo potrzebne. To z jednej strony poprawianie błędów i zaniechań poprzedników, a z drugiej weryfikacja hierarchizacji celów i zadań NFOŚiGW w odniesieniu do polityki państwa i zobowiązań unijnych.

W szczególności dotyczy to nowych wyznaczników dla polityki energetycznej, w tym odnawialnych źródeł energii, gdzie stawiamy na stabilne źródła OZE oraz wdrażanie nowoczesnych, innowacyjnych technik i technologii. Do tych zadań dostosowujemy schemat organizacyjny oraz wewnętrzne procedury funkcjonowania Biura NFOŚiGW.

Temu m.in. służyło powołanie Departamentu Energii i Innowacji czy przeniesienie zagadnień koordynowania Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w odpowiednich obszarach do departamentów merytorycznych.

Poza tym chciałbym przypomnieć, że wraz ze zmianą zarządu Funduszu w drugiej połowie grudnia 2015 r. dokonaliśmy „bilansu otwarcia”, który obejmował również audyt obszarów najbardziej zagrożonych. Warto tutaj dodać, że działania prowadzone przez poprzednie zarządy Narodowego Funduszu w znacznym zakresie rzutują na możliwość wprowadzenia od razu istotnych zmian.

Otóż podpisane przez naszych poprzedników umowy muszą być realizowane, mimo że z mojego punktu widzenia – mając na uwadze właściwie prowadzoną gospodarkę finansową Funduszu – niektóre z nich nie powinny były być zawarte. Wysoka wiarygodność i wiodąca pozycja NFOŚiGW na rynku finansowania ochrony środowiska musi jednak pozostać niezachwiana.

Przeczytaj cały wywiad tutaj.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: NFOŚiGW ma do nadrobienia trzy lata. Wszystko przez rząd PO-PSL

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!