Na listach PO i PiS: lekarze szturmują Wiejską

Na listach PO i PiS: lekarze szturmują Wiejską
Wsród lekarzy nie brakuje najbardziej wpływowych polityków. Fot. Fotolia

Kardiochirurg, pediatra, chirurg, laryngolog, ginekolog, internista, onkolog… To tylko kilka specjalizacji lekarzy, kandydujących w tegorocznych wyborach do Sejmu i Senatu. Stanowią jedną z liczniejszych grup zawodowych na Wiejskiej.

W parlamentarnych ławach zasiada obecnie 26 lekarzy (18 w Sejmie oraz 8 w Senacie). Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że przedstawiciele tej profesji powtórzą lub nawet poprawią ten wynik w jesiennych wyborach. Mają bowiem w swoich szeregach naprawdę wpływowe i popularne osoby.

Wystarczy wspomnieć pierwszoplanowe postacie trwającej już kampanii - premier i przewodniczącą Platformy Obywatelskiej Ewę Kopacz (pediatra i lekarz rodzinny) oraz obecnego wicemarszałka Senatu i szefa sztabu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości Stanisława Karczewskiego (chirurg).

Medyczne lokomotywy list PO

Z dotychczasowego, ostatnio tak spektakularnego układania list kandydatów PO wynika, że lekarzy nie zabraknie wśród tzw. jedynek, czyli polityków mających w poszczególnych okręgach zapewnić przewagę nad innymi ugrupowaniami.

Ewa Kopacz wystartuje z tego eksponowanego miejsca w Warszawie. Była m.in. przewodniczącą sejmowej komisji zdrowia, w latach 2007-11 ministrem zdrowia, a do 2014 r. - marszałkiem Sejmu.

Lokomotywą Platformy w Katowicach będzie minister zdrowia, prof. Marian Zembala, wybitny kardiochirurg, który przez wiele lat kierował Śląskim Centrum Chorób Serca. Pełnił też funkcję konsultanta krajowego w dziedzinie kardiochirurgii.

Wiceminister zdrowia dr Beata Małecka-Libera (laryngolog) kandydować będzie z pierwszego miejsca w Sosnowcu. Jest posłanką od 2005 r., czyli już trzecią kadencję. Przez wiele lat była wiceprzewodniczącą sejmowej komisji zdrowia

Kolejną „medyczną lokomotywą” PO, tym razem w Bydgoszczy, ma być dr Zbigniew Pawłowicz (chirurg), wieloletni dyrektor Centrum Onkologii w tym mieście, radny wojewódzki Platformy. Niedawno Pawłowicz został przewodniczącym zespołu ds. oceny pakietu onkologicznego przy Ministerstwie Zdrowia.

Prof. Alicja Alicja Chybicka (specjalizacje z pediatrii, onkologii dziecięcej i transplantologii klinicznej), obecna senator z listy PO i wiceprzewodnicząca senackiej komisji zdrowia, wystartuje z pierwszego miejsca we Wrocławiu.

Marek Hok (ginekolog) został „jedynką” Platformy w okręgu koszalińskim. To poseł obecnej kadencji, wcześniej był m.in. wicemarszałkiem woj. Zachodniopomorskiego, odpowiedzialnym za ochronę zdrowia.

Przypomnijmy, że szczecińską jedynką PO miał być eksminister zdrowia Bartosz Arłukowicz (pediatra). Podzielił jednak los innych polityków wymienianych w kontekście tzw. afery podsłuchowej i ostatecznie wylądował w Szczecinie na miejscu ostatnim listy kandydatów.

W PiS bardziej tajemniczo, ale…

Prawo i Sprawiedliwość nie ujawnia jeszcze oficjalnie swoich list, lecz coś już wiemy. Do centrali PiS spływają na razie z poszczególnych regionów alfabetyczne wykazy kandydatów. Decyzję o ostatecznej zawartości list (i kolejności kandydatów) podejmą krajowe władze tej partii z prezesem Jarosławem Kaczyńskim na czele.

Już dziś jednak co nieco w tej materii wiadomo. Jak poinformował dziennikarzy poseł Tomasz Latos (lekarz radiolog) na przesłanej do Warszawy alfabetycznej liście kandydatów do Sejmu z Okręgu Bydgoskiego PiS znajdują się 24 nazwiska. Poseł zapewnił, że są tam wszyscy dotychczasowi posłowie PiS, którzy sprawują swą funkcję w mijającej kadencji.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Na listach PO i PiS: lekarze szturmują Wiejską

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!