XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

MSZ: Proces rozliczania b. współpracowników służb PRL w resorcie trwa

MSZ: Proces rozliczania b. współpracowników służb PRL w resorcie trwa
W odpowiedzi na artykuł MSZ podkreśliło, że resort "od dawna dostrzega problem byłych oficerów i współpracowników komunistycznych służb bezpieczeństwa funkcjonujących w strukturach resortu" (fot. twitter.com)

Proces rozliczania z przeszłości tych osób, które współpracowały z komunistycznymi służbami w MSZ, cały czas trwa; przyspieszyć i zakończyć go może uchwalenie przygotowanej przez resort nowelizacji ustawy o służbie zagranicznej - oświadczyło ministerstwo.

• MSZ wskazało ponadto, że od końca 2015 r. "na zagranicznych placówkach dyplomatycznych dokonano zmiany połowy ambasadorów, a w ciągu najbliższych miesięcy zostaną dokonane następne zmiany".

• "Ponad rok temu" MSZ "opracowało projekt ustawy, na mocy której z osobami takimi zostałby rozwiązany stosunek pracy" - poinformowano.

Komunikat MSZ to odpowiedź na poranną publikację portalu TVP Info pt. "Agenci w polskiej dyplomacji. Nikła zmiana w MSZ". Artykuł głosi, iż od lipca ub.r. liczba "ustalonych pracowników i współpracowników komunistycznych służb, którzy pracują dla polskiej Służby Zagranicznej zmalała o jedną czwartą - z 90 do 66 (osób - red)", w większości w wyniku przejścia na emeryturę.

Według autorów materiału zatrudnionych w ministerstwie ma też być ok. 60 absolwentów Moskiewskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych (MGIMO), który - jak twierdzi portal - jest elitarną moskiewską uczelnią, powiązaną z Głównym Zarządem Wywiadowczym Federacji Rosyjskiej (GRU) i Federalną Służbą Bezpieczeństwa (FSB). Z informacji tych wyprowadzony jest wniosek, że większość b. pracowników i współpracowników komunistycznych służb "nadal pracuje dla MSZ".

W odpowiedzi na artykuł MSZ podkreśliło, że resort "od dawna dostrzega problem byłych oficerów i współpracowników komunistycznych służb bezpieczeństwa funkcjonujących w strukturach resortu", a także "problem związany z funkcjonowaniem w tych strukturach innych osób nie dających rękojmi wykonywania zawodu dyplomaty".

Dlatego też - wskazano w komunikacie - "ponad rok temu" MSZ "opracowało projekt ustawy, na mocy której z osobami takimi zostałby rozwiązany stosunek pracy".

Jak zaznaczono, nad projektem toczą się obecnie prace w Sejmie, na których tempo resort dyplomacji "nie ma wpływu".

Jednocześnie - wskazuje MSZ - liczba zatrudnionych w resorcie osób związanych ze służbami PRL stale się zmniejsza. "Należy zauważyć, że według danych pochodzących z IPN z 2010 r., którymi tak często epatuje się w mediach niezorientowanych czytelników, w MSZ pracowało co najmniej 240 byłych funkcjonariuszy i tajnych współpracowników służb specjalnych PRL. Obecnie liczba ta spadła i mówić można o kilkudziesięciu osobach w skali wszystkich pracowników resortu, których jest nieco ponad 4 tysiące, i z których ponad 1800 pracuje w centrali MSZ w Warszawie i ok. 2300 w placówkach dyplomatyczno-konsularnych rozsianych po całym świecie" - napisano w komunikacie.

MSZ wskazało ponadto, że od końca 2015 r. "na zagranicznych placówkach dyplomatycznych dokonano zmiany połowy ambasadorów, a w ciągu najbliższych miesięcy zostaną dokonane następne zmiany".

"A zatem proces rozliczania z przeszłości tych osób, które współpracowały z komunistycznymi służbami w MSZ, cały czas trwa, a przyspieszyć i zakończyć może go właśnie przygotowana przez MSZ ustawa" - przekonuje resort dyplomacji.

Według MSZ obecne przepisy regulujące funkcjonowanie służby zagranicznej nie pozwalają zarazem na "przyjmowanie do pracy w resorcie spraw zagranicznych osób z zewnątrz (z wyjątkiem stanowisk na placówkach)". "W MSZ pracuje bowiem w chwili obecnej więcej osób niż wynosi faktyczna liczba etatów. Wynika to z faktu, że stanowiska na placówkach zagranicznych są zajmowane sukcesywnie przez wysyłanych na nie nowych dyplomatów, a tymczasem dostępnych etatów w centrali MSZ jest mniej niż powracających do niej z placówek +starych+ dyplomatów" - wyjaśnia resort dyplomacji.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MSZ: Proces rozliczania b. współpracowników służb PRL w resorcie trwa

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!