XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Morawiecki ma nadzieję na rozwój interesów z Francją

Morawiecki ma nadzieję na rozwój interesów z Francją
"Wartość negocjacji nie zabezpieczała interesu ekonomicznego Polski" - powiedział wicepremier. (fot. Kancelaria Premiera/twitter)

Polska ma bardzo wiele wspólnych interesów z Francją, a francuskie firmy mają szanse na inwestycje w naszym kraju - zapewnił wiceperemier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Morawiecki, który był gościem "Wydarzeń" telewizji Polsat, zapewnił, że negocjując kontrakt na dostarczenie dla polskiego wojska 50 śmigłowców wielozadaniowych Caracal przez Airbus Helicopters, wchodzący w skład Airbus Group, i warunki offsetu, strona polska negocjowała "bardzo rzetelnie i konkretnie".

"Wartość negocjacji nie zabezpieczała interesu ekonomicznego Polski" - powiedział wicepremier.

W ubiegłym tygodniu resort rozwoju poinformował, że negocjacje umowy offsetowej z Airbus Helicopters ws. Kontraktu na zakup śmigłowców Caracal dla polskiej armii zostały zakończone. Jak podano, kontrahent nie przedstawił oferty offsetowej zabezpieczającej w należyty sposób interes ekonomiczny i bezpieczeństwo państwa polskiego.

W liście otwartym do premier Beaty Szydło prezes Airbus Helicopters Guillaume Faury zapewnił, że firma nie działała w złej wierze i jest rozczarowana decyzją Ministerstwa Rozwoju o zerwaniu negocjacji offsetowych. Podkreślił, że offset oferowany przy zakupie Caracali odpowiadał wartości dostawy z podatkiem, zakładał transfer technologii do państwowych spółek i stworzenie miejsc pracy.

Czytaj też: Rząd zrezygnował z francuskich Caracali. Co zrobi z okrętami?

Wicepremier Morawiecki powiedział, że różnica między francuską ofertą a naszymi oczekiwaniami nie była "niewielka". "Gdyby była ona niewielka, to można by jeszcze negocjować" - podkreślił.

Wicepremier nie odpowiedział na pytanie, jak duża była różnica między oczekiwaniami strony polskiej a francuskimi propozycjami. "Nie ujawniamy takich faktów, ale warto podkreślić, że w kontekście negocjacji offsetowych mówimy o pewnym wirtualnym mnożniku" - mówił. Wyjaśnił, że nie chodzi o to, by w przypadku danej transakcji partner offsetu ma dać tyle samo. "Staramy się mnożnikowo zabezpieczyć interes Polski. Mimo bardzo skrupulatnie prowadzonych negocjacji, dokumentowanych tydzień po tygodniu, nie udało się osiągnąć kompromisu" - powiedział.

Morawiecki zapewnił jednocześnie, że ma "ogromny szacunek do inwestorów francuskich", do ich przemysłu, w tym obronnego, i podkreślił, że Polska ma z Francją bardzo wiele wspólnych interesów oraz wyraził nadzieję, że będą one rozwijane. "Bardzo chętnie witamy inwestorów francuskich" - powiedział.

Jak dodał, do Polski ma wkrótce przyjechać szef francuskiego MSZ, z którym - jak powiedział - "będziemy konstruktywnie rozmawiać o dalszych losach różnych transakcji".

Wicepremier zauważył, że od Francuzów powinniśmy się uczyć "żelaznej konsekwencji w dbaniu o swój własny interes".

"To co pokazuje nam Francja, to lekcja jak powinniśmy dbać o własny interes, bez oglądania się na innych. My nie mamy, niestety, jednolitej klasy politycznej, jak klasa francuska, bo tam (...) nieważne jest, czy ktoś jest z grupy socjalistów czy konserwatystów, ale wszyscy bronią swojego państwa. U nas - niestety - opozycja zachowuje się bardzo dziwnie, myślę, że to warto wyjaśnić, myślę, że nauczymy się tego w przyszłości" - powiedział Morawiecki.

Podatek handlowy. Będzie dialog

"Polska bardzo szybko wejdzie w dialog z Komisją Europejską w sprawie podatku handlowego i wkrótce uda się wypracować rozwiązania dotyczące wprowadzenia go w Polsce" - zapowiedział Morawiecki.

Zaznaczył, że podobne podatki funkcjonują w innych krajach UE, np. we Francji, gdzie takie rozwiązania funkcjonują od 1972 r., i w Hiszpanii."W naszym przypadku Komisja Europejska zakwestionowała ten podatek. Będziemy starali się wejść bardzo szybko w dialog z KE, jakiego typu podatek jest możliwy, bo chcemy nad tym pracować" - powiedział Morawiecki. Dodał, że resort finansów chciałby jeszcze raz przyjrzeć się zastrzeżeniom Komisji.

Jak mówił Morawiecki, funkcjonujące we Francji czy Hiszpanii rozwiązania "nikomu nie przeszkadzają". "Jakoś tu jesteśmy traktowani jako obywatel drugiej kategorii. Nie chcemy być traktowani jako państwo drugiej kategorii i na pewno sobie na to nie pozwolimy" - powiedział wicepremier.

"Na pewno nie chcemy wchodzić w konfrontacje, będziemy budować dialog z Komisją Europejską i myślę, że go wkrótce, w najbliższych paru miesiącach, wypracujemy" - zapewnił wicepremier Morawiecki.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Morawiecki ma nadzieję na rozwój interesów z Francją

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!