Morawiecki dla Deutsche Welle: Było w Polsce mało sprawiedliwości. Źli ludzie chowali się za prawem

Morawiecki dla Deutsche Welle: Było w Polsce mało sprawiedliwości. Źli ludzie chowali się za prawem
Mateusz Morawiecki kieruje w Polsce sferą gospodarki, rozwoju i finansów. Jako jednego z najpotężniejszych polityków Polski przepytywał go w wywiadzie dla Deutsche Welle Tim Sebastian. (fot.: twitter.com/Ministerstwo Rozwoju)

• W czasie wywiadu dla niemieckiej stacji Deutsche Welle Mateusz Morawiecki zderzył się z ostrą polemiką Tima Sebastiana.
• W czasie rozmowy Morawiecki starał się bronić słów ojca o prawie, które musi służyć dobru narodu. Pojawił się też temat trudności miedzy Warszawą i Brukselą w kontekście rządów prawa w Polsce.
• - Prawo i Sprawiedliwość... i sprawiedliwość - mówił o nazwie partii rządzącej Morawiecki. - Ona też jest bardzo ważna. Przez 25 lat od transformacji było (w Polsce) mało sprawiedliwości, a źli ludzie chowali się za prawem.
• Program, w którym pytano o zdanie polskiego polityka, to flagowa audycja polityczna niemieckiej stacji.

Wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu niemieckiej stacji Deutsche Welle. Wywiad ukazał się 15 lutego i zawierał krytyczną wymianę zdań miedzy polskim politykiem, a dziennikarzem niemieckiej stacji - Timem Sebastianem. Poszło o stosunek do prawa i państwa demokratycznego na nim opartego.

- Mieliśmy ostrą wymianę zdań miedzy rządem w Warszawie a Brukselą - zaczął wywiad Sebastian, od początku nadając mu konfliktowego charakteru. Morawiecki starał się łagodzić sytuację zaznaczając, że język jakim operuje się na linii Polska - UE nie zawsze pomaga. Jednak najmocniejsze słowa zaczęły padać, gdy tematem rozmowy stało się podejście do prawa.

W ostatnich tygodniach przycichł temat procedury ochrony praworządności, którą wobec Polski prowadzi Komisja Europejska, ale decyzje nie zapadły i nadal istnieje możliwość ukarania Warszawy za działania wobec Trybunału Konstytucyjnego z 2015 roku.

Pokłócili się o pozytywizm prawniczy

Najmocniejsze słowa padły, gdy zaczęto mówić o cytacie z ojca Mateusza Morawieckiego, Kornela. Na początku kadencji mówił on w Sejmie o konieczności prymatu woli narodu nad prawem. Sebastian cytował:

- To mówił pana ojciec: "Prawo jest ważne, ale nie jest święte. Dobro narodu jest ważniejsza" PiS nie akceptuje prymatu prawa?

Czytaj też: Będzie wsparcie dla eksportu. Znacząca suma

- Jak prawnik Udo Di Fabio (prawnik, w latach 90. i 2000 sędzia niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego - red.) uważam, że pozytywizm prawniczy musi się skończyć - odpowiedział Morawiecki (pozytywizm prawniczy to szkoła nauki o prawie powstałą na przełomie XIX i XX wieku przyp. red.).

- Mówi pan, że coś jest ważniejsze od prawa.

- Tak. Życie ludzi, bezpieczeństwo są ważniejsze - dalej mówił Morawiecki, a dialog przybrał na agresywności.

- To niebezpieczna droga - polemizował z politykiem dziennikarz.

- Chcę być tu bardzo konkretny - podnosił jeszcze dalej swoje zdanie Morawiecki. - W nazistowskich Niemczech prawo było absolutne. To przykład. W tym kraju wszystko było pod parasolem prawa, tak w latach 30. jak i w 40. (XX wieku). To było prawo i w oparciu o to prawo naziści bronili się w czasie procesów norymberskich.

Przykład Morawieckiego bazuje na argumentacji, że zbrodnie III Rzeszy popełniono w majestacie prawa tego kraju. Co nie zmieniło faktu, że za te zbrodnie nazistowskich oprawców sądzono, mimo tego, że działali w ramach porządku prawnego.

- Zarzucił mi pan, że używam abstrakcyjnych pojęć. To nie był abstrakcyjny przykład - bronił się w rozmowie z Timem Sebastianem polski polityk.

- Czy szanuje pan prawo? - dopytywał na koniec tego segmentu dziennikarz.

- Tak. Prawo i Sprawiedliwość... i sprawiedliwość - mówił o nazwie partii rządzącej Morawiecki. - Ona też jest bardzo ważna. Przez 25 lat od transformacji było (w Polsce) mało sprawiedliwości, a źli ludzie chowali się za prawem.

 

×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Morawiecki dla Deutsche Welle: Było w Polsce mało sprawiedliwości. Źli ludzie chowali się za prawem

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!