XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Mniejszość polska na Litwie. Waszczykowski: Klucze do poprawy są w Wilnie

Mniejszość polska na Litwie. Waszczykowski: Klucze do poprawy są w Wilnie
Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski (fot..msz.gov.pl)

Wszystkie klucze do poprawy relacji między Polską a Litwą są w Wilnie - powiedział w środę (7 grudnia) w Brukseli minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

Szef polskiej dyplomacji rozmawiał przy okazji spotkania ministrów spraw zagraniczny państw NATO z szefem litewskiego MSZ Linasem Linkevicziusem. Ma on pozostać na stanowisku, gdy w Wilnie, prawdopodobnie w przyszłym tygodniu, ukonstytuuje się nowy rząd.

"Mamy nadzieję, że nowy rząd rozpocznie wdrażanie podjętych decyzji oraz standardów i norm, które są częścią europejskiego dorobku wspólnotowego" - powiedział Waszczykowski, pytany o oczekiwania Warszawy wobec Wilna.

Dopytywany dodał, że dotyczy to m.in. praw mniejszości polskiej na Litwie. "Wszystkie klucze do poprawy relacji między Polską a Litwą są w Wilnie" - podkreślił minister.

Waszczykowski zastrzegł, że jego rozmowa z Linkevicziusem - z uwagi na oczekiwanie na zatwierdzenie nowych litewskich władz - nie miała charakteru zobowiązującego, lecz sondażowy, więc nie można mówić o szczegółach.

Przy okazji spotkania ministrów spraw zagranicznych NATO Waszczykowski odbył także dwustronne rozmowy z szefami dyplomacji Grecji i Niemiec. "Miałem dłuższą rozmowę z Frankiem-Walterem Steinmeierem na temat jego przyszłości. Rzeczywiście potwierdził, że najprawdopodobniej zostanie prezydentem Niemiec, gratulowałem mu tego przyszłego stanowiska i rozmawialiśmy na temat możliwości zmiany na stanowisku ministra spraw zagranicznych, kto ewentualnie w niedalekiej przyszłości mógłby go zastąpić" - relacjonował szef MSZ.

21 listopada przewodniczący rządzącego Litewskiego Związku Chłopów i Zielonych (LVŻS) Ramunas Karbauskis powiedział agencji BNS, że obecnie jest analizowana możliwość rozstrzygnięcia problemu zapisu nielitewskich nazwisk, w tym polskich, w litewskim paszporcie poprzez zapis na głównej stronie dokumentu dwóch wersji nazwiska: litewskiej i oryginalnej (o ile zapisywana jest w alfabecie łacińskim, a nie cyrylicą).

W ten sposób mają zostać spełnione oczekiwania Polaków mieszkających na Litwie, którzy chcą oryginalnego zapisu swego nazwiska w litewskich dokumentach. Obserwatorzy oceniają, że takie rozstrzygnięcie byłoby symbolicznym gestem w kierunku poprawy stosunków z Polską. Są jednak wątpliwości, czy propozycja jest zgodna z litewską konstytucją.

Obecnie w litewskim Sejmie są dwa alternatywne projekty ustaw o pisowni nazwisk. Jeden jest zgłoszony przez socjaldemokratów, drugi przez konserwatystów. Oba projekty zostały przyjęte w pierwszym czytaniu. Socjaldemokraci proponują zalegalizowanie pisowni nielitewskich nazwisk pisanych alfabetem łacińskim w wersji oryginalnej. Konserwatyści zgłosili projekt ustawy dopuszczający zapis nielitewskich, w tym polskich, nazwisk w wersji oryginalnej, ale tylko na dalszych stronach paszportu; na pierwszej pozostałoby nazwisko zapisane w wersji litewskiej. Na takie rozwiązanie nie godzą się litewscy Polacy.

 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Mniejszość polska na Litwie. Waszczykowski: Klucze do poprawy są w Wilnie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!