Minister nauki i szkolnictwa wyższego podsumował 100 dni pracy resortu

Minister nauki i szkolnictwa wyższego podsumował 100 dni pracy resortu
Wicepremier podsumowując 100 dni w MNiSW zaznaczył, że wystarczyły one na "zainicjowaniu pewnych działań i określeniu priorytetów" (fot. jgowin.pl)

• Projekt ustawy o innowacyjności oraz rozpoczęcie prac nad nową ustawą o szkolnictwie wyższym, to jedne z najważniejszych efektów pierwszych 100 dni pracy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego - poinformował w piątek (4 marca) w Krakowie wicepremier szef resortu Jarosław Gowin.
• Wicepremier podsumowując 100 dni w MNiSW zaznaczył, że wystarczyły one na "zainicjowaniu pewnych działań i określeniu priorytetów".

W Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet w Krakowie Jarosław Gowin podsumował pierwszy okresu pracy ministerstwa pod jego kierownictwem. Jak zapowiedział, zwieńczeniem prac legislacyjnych w tym zakresie będzie Narodowy Kongres Nauki, zaplanowany na jesień przyszłego roku w jednym z wiodących ośrodków akademickich.

"Potrzebujemy takiego namysłu i takiego spotkania się wszystkich środowisk naukowych, uniwersyteckich i akademickich" - zaznaczył wicepremier.

Jak dodał, Narodowy Kongres Nauki będzie zwieńczeniem szerokich konsultacji dotyczących nowej ustawy o szkolnictwie wyższym. "W jego trakcie zaprezentujemy wypracowane wspólnie drogą oddolnego dialogu szczegółowe założenia, a być może nawet proponowany kształt tej nowej ustawy" - zapowiedział szef resortu nauki. Według niego nowe przepisy powinny wejść w życie w latach 2018/2019.

Zobacz też: A gdybyśmy zrobili 100 dni Nowoczesnej i Kukiz’15...

Gowin zaznaczył, że inspiracją dla niego były rozwiązania przyjęte przez Danię w latach 90. ub. w. "Tam wspólnie wybrano jedną strategię - rządy się zmieniają, ale strategia zostaje taka sama. Chciałbym, żeby przynajmniej w obszarze nauki i szkolnictwa wyższego tego typu kultura polityczna zapanowała także w Polsce" - dodał minister. Zadeklarował, że do dialogu nad nowym kształtem ustawy zostaną zaproszeni przedstawiciele wszystkich partii i środowisk politycznych reprezentowanych w Sejmie.

Wicepremier podsumowując 100 dni w MNiSW zaznaczył, że wystarczyły one na "zainicjowaniu pewnych działań i określeniu priorytetów". Podziękował swoim poprzednikom na tym stanowisku określając się, "spadkobiercą ich dorobku". "Doceniam wszystko to, co pozytywnego wydarzyło się w świecie szkolnictwa wyższego i nauki w ciągu ostatnich 25 lat i będę kontynuował wszystkie osiągnięcia moich poprzedniczek i poprzedników" - zadeklarował.

Wśród priorytetów resortu wymienił: innowacyjność i zbudowanie kanałów współpracy w tym zakresie między nauką a biznesem; postawienie na jakość kształcenia i badań naukowych; deregulację i uwolnienie nauki i badań od "gorsetu biurokracji"; odrodzenie polskiej humanistyki, która - według Gowina - w ostatnich latach schodziła na dalszy plan, "zarówno pod względem prestiżu, jak i dostępu do środków finansowych".

"Bilans otwarcia ma też swoje cienie: w nakładach na naukę i poszczególnych badaczy bardzo odstajemy od średniej unijnej. Polscy naukowcy są też trzy razy bardziej obciążeni obowiązkami dydaktycznymi niż wynosi średnia unijna" - zauważył szef resortu nauki.

Czytaj: 100 dni rządu: Oto najważniejsze decyzje gabinetu Szydło

Przypomniał, że nakłady na badania i rozwój w Polsce nie przekraczają jednego procenta PKB. Według jego zapowiedzi rząd premier Beaty Szydło będzie dążył do spełnienia zobowiązań unijnych, zakładających przeznaczanie na ten cel 1,7 proc. PKB w 2020 r.

Gowin poinformował, że kończą się prace nad projektem nowelizacji ustawy o innowacyjności. "Mam nadzieję, ze ten projekt szybko przejdzie przez parlament i że jeszcze w tym roku polscy naukowcy i przedsiębiorcy będą mogli działać pod nowym programem zawierającym wiele ułatwień do prowadzenia działalności innowacyjnej" - zapowiedział.

Według wicepremiera wkrótce zostanie przedstawiony i przesłany do uzgodnień międzyresortowych szeroki pakiet deregulacyjny, przygotowany we współpracy ze środowiskiem naukowym, m.in. Radą Główną Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polską Komisją Akredytacyjną, Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Minister nauki i szkolnictwa wyższego podsumował 100 dni pracy resortu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!