Minister Anna Maria Anders odznaczonyła Marię Mirecką-Loryś złotym medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej

Minister Anna Maria Anders  odznaczonyła Marię Mirecką-Loryś złotym medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej
Obchodząca kilka dni temu 100. urodziny Maria Mirecka-Loryś odznaczona została przez Annę Marię Anders złotym medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej (fot. KPRM)

· Przewodnicząca Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa minister Anna Maria Anders spotkała się z Marią Mirecką-Loryś - żołnierzem podziemia niepodległościowego.
· Spotkanie odbyło się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
· Obchodząca kilka dni temu 100. urodziny Maria Mirecka-Loryś odznaczona została przez  Annę Marię Anders złotym medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.

- Z okazji wspaniałego jubileuszu setnych urodzin, proszę przyjąć najserdeczniejsze życzenia wielu szczęśliwych chwil, radości, optymizmu i wszelkiej pomyślności, a nade wszystko kolejnych lat w dobrym zdrowiu i miłej rodzinnej atmosferze. Niech dobry Bóg ma Panią zawsze w opiece – zaznaczyła Anna Maria Anders w liście gratulacyjnym.

- Proszę też z tej okazji przyjąć moje serdeczne podziękowania za tak wspaniałą patriotyczną postawę zwłaszcza w godzinach narodowej próby. Dziś może być ona wzorem do naśladowania dla kolejnych pokoleń Polaków, a zwłaszcza dla ludzi młodych, którzy w sposób szczególny potrzebują obecnie takich wzorców. Dziękuję za wiele lat wytrwałej i niezłomnej służby dla Polski i Narodu Polskiego – podkreśliła minister.

Maria Eleonora Mirecka-Loryś, ps. „Marta” yrodziła się 7 lutego 1916 r. w Ulanowie nad Sanem k. Niska. Jest siódmym z ośmiorga dzieci Dominika Mireckiego i Pauliny ze Ścisłowskich. Z rodzicami i siedmiorgiem rodzeństwa do piątego roku życia mieszkała w Ulanowie. W 1921 r. rodzina przeniosła się do Racławic koło Niska. Tu, w 1937 r. ukończyła gimnazjum i podjęła studia na Wydziale Prawa na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Wstąpiła do Związku Akademickiego Młodzież Wszechpolska.

Po wybuchu wojny zaangażowała się w działalność konspiracyjną. Wiosną 1940 roku została komendantką Narodowej Organizacji Wojskowej Kobiet w powiecie niżańskim, później całego NOWK Okręgu Rzeszowskiego. Równolegle była kierownikiem sekcji kobiecej w Zarządzie Okręgu Rzeszowskiego SN i kurierką Komendy Głównej NOW. Po scaleniu NOW z AK, awansowana na stopień kapitana, kierowała Wojskową Służbą Kobiet w rzeszowskim Podokręgu Armii Krajowej. Wiosną 1945 roku została Komendantką Główną Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet.

W 1943 r. uczestniczyła w konspiracyjnym odnowieniu ślubów na Jasnej Górze, które w maju 1936 r. podczas pielgrzymki złożyła polska młodzież akademicka. W 36 osobowej grupie młodzieży Maria Mirecka reprezentowała Lwów, a obecny tam Karol Wojtyła - Kraków.

Po zakończeniu wojny wznowiła studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. 1 sierpnia 1945 r. została aresztowana w Nisku. Na wolność wyszła 1 września 1945 r., na mocy amnestii. Zagrożona ponownym aresztowaniem, w grudniu 1945 roku opuściła Polskę i z grupą kilkunastu działaczy narodowych dotarła do obozu II Korpusu gen. W. Andersa pod Ankoną. Tam poznała swego męża, oficera rezerwy, Henryka Lorysia, z którym w październiku 1946 r. wyemigrowała do Anglii.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Minister Anna Maria Anders odznaczonyła Marię Mirecką-Loryś złotym medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!