XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Miller: To koniec UE jaką znamy, a początek problemów, których nie znamy

Miller: To koniec UE jaką znamy, a początek problemów, których nie znamy
SLD apeluje do prezydenta o zwołanie spotkania ws. konsekwencji Brexitu dla Polski (fot. sld.org.pl)

• To koniec Unii Europejskiej, jaką znamy i początek problemów, których jeszcze nie znamy - tak b. premier Leszek Miller mówi o wyniku referendum, w którym Wielka Brytania opowiedziała się za wyjściem z UE.
• SLD apeluje do prezydenta o zwołanie spotkania ws. konsekwencji Brexitu dla Polski.

Zdaniem Millera "Unia Europejska to dzisiaj struktura, w której często partykularne interesy państw są ważniejsze niż całości wspólnoty". Jego zdaniem do Brexitu przyczynił się też m.in. niekontrolowany napływ imigrantów. "Angela Merkel rozpoczęła proces nieprzemyślany. Ten niekontrolowany napływ imigrantów i uchodźców powoduje chęć do zamykania się, powoduje strach i obawy" - podkreślił.

"Liderzy europejscy powinni uderzyć się w piersi i zadać sobie pytanie, czy ich działalność nie jest powodem wzrostu napięć. To jest dobra okazja, żeby UE dokonała rzeczowej analizy i wyeliminowała błędy" - zaznaczył Miller.

Przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty dodał, że pozycja Polski po wyjściu Wlk. Brytanii z UE "uległa bardzo dużej zmianie". Jego zdaniem warto byłoby się zastanowić, w jakim kierunku iść. Polityk zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy o zwołanie "w trybie pilnym" spotkania wszystkich partii, które mają przedstawicielstwo w polskim oraz europejskim parlamencie, w celu wypracowania dwóch stanowisk.

Czytaj też: Premier: Rezultat referendum to wynik kryzysów w UE, które nie były rozwiązywane

Po pierwsze, mówił Czarzasty, jakie reformy i decyzje należy podjąć w Polsce, aby Brexit odbił się na naszym kraju w jak najmniejszym stopniu, oraz jakie "zdanie jednolite" w PE powinny prezentować "wszystkie kraje, a przede wszystkim siły polskie". "Panie prezydencie, dobrze by było się spotkać i ponad podziałami te sprawy załatwić" - stwierdził szef Sojuszu.

Wiceszef SLD Bogusław Liberadzki uważa, że należy w Polsce "stworzyć płaszczyznę do tego, żeby w prace nad nową Unią, nad nowymi rozwiązaniami, byli włączeni wszyscy posłowie, w tym także posłowie do PE, niezależnie od grupy politycznej, do której należą". "Przełammy wewnętrze opory i niechęci" - apelował.

Komentując decyzję Brytyjczyków stwierdził, że "nie ma obowiązku być członkiem Unii Europejskiej". Liberadzki zwracał uwagę, że Rada Europejska, Komisja Europejska i Parlament Europejski zrobiły "bardzo dużo, żeby wyjść na przeciw oczekiwaniom Wlk. Brytanii i propozycjom premiera Davida Camerona". "Nie będzie ustępowania w nieskończoność" - powiedział.

Według Tadeusza Iwińskiego Brexit to "poważny cios w integrację europejską". "To nieuchronnie prowadzi do obniżenia roli Europy" - podkreślił. Jego zdaniem musi dojść do cofnięcia w procesie integracji, przemyślenia błędów i dalszego postępowania, "żeby lepiej skoczyć" w przyszłość wspólnoty.

 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Miller: To koniec UE jaką znamy, a początek problemów, których nie znamy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!