Merkel zapewnia Polskę o solidarności ze strony Niemiec

Merkel zapewnia Polskę o solidarności ze strony Niemiec
Merkel poparła plan militarnego wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu. (fot.flickr.com/CC BY-SA 2.0)

W przeddzień szczytu NATO w Warszawie kanclerz Niemiec Angela Merkel zapewniła Polskę i inne kraje w Europie Środkowej i Wschodniej, zaniepokojone polityką Rosji, o solidarności ze strony Niemiec; poparła plan militarnego wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu.

W oświadczeniu rządowym przedstawionym w Bundestagu Merkel obarczyła Rosję odpowiedzialnością za "istotne" pogorszenie stanu bezpieczeństwa w Europie. Szefowa niemieckiego rządu podkreśliła, że swoimi działaniami na Ukrainie Rosja "wstrząsnęła" partnerami na Wschodzie.

"Gdy obowiązujące prawo i zasada nienaruszalności granic kwestionowane są przez słowa i czyny, to zniszczeniu ulega zaufanie. To zaniepokoiło do głębi naszych partnerów na Wschodzie. Potrzebują oni jednoznacznego ubezpieczenia ze strony Sojuszu" - powiedziała Merkel.

"Sojusznicza solidarność w oparciu o artykuł 5. Traktatu NATO jest centralnym filarem architektury bezpieczeństwa" - podkreśliła szefowa niemieckiego rządu. "Ta solidarność musi być i będzie widoczna i wiarygodna" - zapewniła.

Odnosząc się do planowanych decyzji, które mają zostać podjęte na szczycie w Warszawie, Merkel wyjaśniła, że "w zasadzie chodzi o umożliwienie silniejszej obecności NATO w krajach bałtyckich i w Polsce".

"Jest to ważne, ponieważ stwierdziliśmy w Sojuszu, że nie wystarczy zdolność do szybkiego przenoszenia wojsk, lecz że konieczna jest także bardziej znacząca obecność na miejscu" - zaznaczyła niemiecka kanclerz, przypominając, że plan zakłada rozmieszczenie w każdym z krajów wielonarodowego batalionu. Jak dodała, oddziały te będą także przygotowane na odparcie "cyberataku" stosowanego przez Rosję wobec Ukrainy.

Zobacz: Szczyt NATO w liczbach

Merkel zaznaczyła, że polityka Niemiec opiera się na dwóch filarach - odstraszaniu i dialogu z Rosją. Te dwie zasady "nie tylko nie wykluczają się, lecz są ze sobą wręcz nierozerwalnie związane". Podkreśliła, że natowska koncepcja odstraszania jest "głęboko defensywnym środkiem".

"Trwałe bezpieczeństwo w Europie możliwe jest tylko z Rosją, a nie przeciwko niej" - dodała szefowa rządu. Wyraziła żal z powodu odrzucenia przez Moskwę propozycji spotkania w ramach Rady NATO-Rosja przed szczytem w Warszawie. Do spotkania takiego dojdzie po spotkaniu w Warszawie.

Merkel wezwała Rosję do realizacji porozumienia z Mińska w sprawie Ukrainy. Jej zdaniem relacje Zachodu z Rosją będą zależały od postawy Rosji w tej sprawie. "Niestety do dziś nie ma trwałego zawieszenia broni (we wschodniej Ukrainie) - zauważyła kanclerz. Wspomniała, że w Warszawie dojdzie do spotkania komisji NATO-Ukraina, w którym będzie uczestniczyć prezydent Petro Poroszenko.

Merkel zapowiedziała, że w Warszawie NATO zdecyduje o wdrożeniu programu szkoleniowego dla armii irackiej oraz o wsparciu przez Sojusz koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu za pomocą samolotów rozpoznawczych AWACS.

Merkel podkreśliła, że proces rozszerzania Sojuszu nie jest zakończony. "Nie zamykamy drzwi" - zapewniła, dodając, że cieszy się z rychłego przyjęcia Czarnogóry. Podkreśliła, że każde państwo musi mieć prawo do swobodnego wyboru sojuszu.

Podczas debaty nad oświadczeniem rządu wszystkie kluby parlamentarne, z wyjątkiem Lewicy, wyraziły poparcie dla stanowiska Merkel, rozkładając jednak inaczej akcenty. SPD stawiała na pierwszym miejscu dialog z Rosją przed odstraszaniem, Zieloni ostrzegali przed nakręcaniem spirali zbrojeń.

Sahra Wagenknecht w imieniu klubu Lewicy obarczyła Zachód i NATO odpowiedzialnością za eskalację napięć z Rosją. "75 lat po rozpoczęciu niemieckiej wojny na wyniszczenie przeciwko ZSRR, przy granicy z Rosją znów odbywają się manewry wojenne z niemieckim udziałem" - mówiła posłanka Lewicy. "Amerykańska broń jądrowa na terenie Niemiec jest modernizowana, a nie likwidowana" - dodała. Ostrzeżenia przed groźbą rosyjskiej interwencji w krajach bałtyckich nazwała "głupotą". USA zainwestowały jej zdaniem 5 mld dolarów w zmianę rządu na Ukrainie. "Rezultatem jest rozbite państwo z wałęsającymi się bandami faszystów" - mówiła Wagenknecht.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Merkel zapewnia Polskę o solidarności ze strony Niemiec

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!