Łukasz Schreiber w Sejmie: Proponowane zmiany w prawie wyborczym to proobywatelski pakiet demokratyczny

Łukasz Schreiber w Sejmie: Proponowane zmiany w prawie wyborczym to proobywatelski pakiet demokratyczny
W Sejmie odbywa się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych autorstwa PiS (fot. pixabay.com)

Projektowane zmiany w prawie wyborczym to proobywatelski pakiet demokratyczny - powiedział poseł Łukasz Schreiber (PiS), prezentując projekt PiS zmian w Kodeksie wyborczym. Podkreślił, że zwiększają one jawność i transparentność procesu wyborczego, a także wzmacniają rolę radnych.

• Schreiber podkreślił, że PiS, które proponowało dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast od dawna, ma liczne argumenty za tą zmianą.

• "Jest absolutną nieprawdą i fake newsem ze strony opozycji jakoby ta zmiana, w ten sposób przygotowana, by kadencję liczyć od 2018 r., była zaplanowana, aby to cofnąć w czasie, zaliczyć kadencje, które już zostały odbyte" - powiedział

W Sejmie odbywa się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych autorstwa PiS.

Scheiber przedstawiając projekt mówił, że zwiększa on możliwości obywateli w udziale w samorządach. "Można powiedzieć, że to jest taki proobywatelski pakiet demokratyczny" - powiedział.

Jak zaznaczył, projektowane przepisy zwiększają też możliwości radnych, zwiększają rolę radnych, zwiększają także rolę klubów radnych opozycyjnych. Zaznaczył, że projektowane przepisy zwiększają też jawność i transparentność procesu wyborczego.

Trzecia część propozycji, która - jak zaznaczył - wzbudza największe emocje, "choć wcale nie jest z nich najważniejszą" - to zmiany systemowe. "Początkiem wszystkiego był rok 2010. To wówczas podczas wyborów samorządowych wszyscy, po tym jak wyniki były przedstawione, przecierali oczy ze zdumienia. Nie ze względu na wynik wyborczy, ale w związku z tym, że mieliśmy do czynienia z nadzwyczajną plagą głosów nieważnych" - mówił poseł PiS.

Schreiber podkreślił, że PiS, które proponowało dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast od dawna, ma liczne argumenty za tą zmianą. "Jest absolutną nieprawdą i fake newsem ze strony opozycji jakoby ta zmiana, w ten sposób przygotowana, by kadencję liczyć od 2018 r., była zaplanowana, aby to cofnąć w czasie, zaliczyć kadencje, które już zostały odbyte" - powiedział. W jego ocenie przypisywanie takiego zamiaru projektodawcom jest "próbą manipulacji".

Według niego "tworzenie fake newsów" dotyczy także proponowanego zniesienia organizacji wyborów przez wójtów. Przedstawiciel wnioskodawców przekonywał, że w skali kraju znany jest szereg procesów, w których wójtowie jako osoby najbardziej zainteresowane przebiegiem wyborów, czy też sekretarze gmin, byli skazywani za fałszowanie wyborów.

Schreiber bronił także pomysłu rozszerzenia możliwości kandydowania na osoby niepochodzące z jednostek terytorialnych, w których startują. "Wszyscy państwo wiecie na tej sali, że bardzo często, zwłaszcza osoby z dużych miast wyprowadzają się kawałek dalej, do ościennych gmin. Czasem są to osoby, które są wieloletnimi radnymi albo zaangażowane w życie miasta. Czy mamy wobec tego powielać sytuację, która ma miejsce dzisiaj, że są fikcyjnie zameldowani u babci, cioci i udają, że - chociaż mieszkają z rodziną - z żoną się tylko widują?" - mówił poseł PiS.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Łukasz Schreiber w Sejmie: Proponowane zmiany w prawie wyborczym to proobywatelski pakiet demokratyczny

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!