XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Lubelskie: Nieoficjalnie - szefem PO w regionie Krzysztof Żuk

Lubelskie: Nieoficjalnie - szefem PO w regionie Krzysztof Żuk
Żuk jest z wykształcenia ekonomistą, w 1990 r. uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. (fot. mat. pras)

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk został wybrany na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej w regionie lubelskim – wynika z nieoficjalnych informacji uzyskanych w lubelskiej PO.

• Poseł Artur Gierada, z liczbą 276 głosów, został nowym szefem świętokrzyskiej Platformy Obywatelskiej

• Jacek Protas został z kolei wybrany na przewodniczącego warmińsko-mazurskiej PO. Był jedynym kandydatem na tę funkcję

Kontrkandydat Żuka wicemarszałek woj. lubelskiego Krzysztof Grabczuk otrzymał tylko dwa głosy mniej.

Na Żuka zagłosowało 402 osoby, na Grabczuka - 400. Grabczuk miał większe poparcie w terenie, natomiast Żuk - w Lublinie.

Oficjalne wyniki wyborów mają być znane prawdopodobnie w niedzielę wieczorem.

Żuk jest z wykształcenia ekonomistą, w 1990 r. uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W 1996 r. został dyrektorem lubelskiej delegatury ministra skarbu państwa, w latach 2007 -2009 był podsekretarzem stanu w ministerstwie skarbu państwa.

W 1991 r. kandydował do parlamentu z listy KLD. Do PO wstąpił w 2010 r. Od 1990 do 1996 przewodniczył radzie miejskiej w Świdniku. W latach 2006 - 2007 był zastępcą prezydenta Lublina, a od 2010 r. jest prezydentem tego miasta.

Żuk jest prezydentem Lublina drugą kadencję i zapowiedział, że chce się ubiegać o reelekcję. Obecnie w radzie miasta popiera go koalicja radnych PO i Wspólnego Lublina, która ma przewagę jednego głosu nad opozycyjnym klubem PiS.

W oświadczeniu, w którym przedstawił motywy swojej decyzji o kandydowaniu na szefa PO w regionie, Żuk napisał, że jeśli w wyborach samorządowych w 2018 r. mieszkańcy wybiorą go na prezydenta Lublina, chciałby, aby "stała za nim stabilna większość w radzie". "Chcę mieć wpływ na decyzję, kto znajdzie się na listach wyborczych do Rady Miasta Lublin, aby odpowiedzialnie promować mieszkańcom wybór ludzi, którym można zaufać - tak jak zaufano mnie. Chcę firmować i odpowiadać za drużynę, którą tworzę" - napisał.

Żuk deklarował przed wyborami, że chce budować silną Platformę Obywatelską, otwartą na inicjatywy jej członków oraz mieszkańców regionu, "na inicjatywy, które budują obywatelskie korzenie PO", a zwłaszcza na inicjatywy ludzi młodych.

Podkreślał, że chce skoncentrować się na "budowaniu aktywności obywatelskiej" w regionie, tak, jak to odbywa się w Lublinie. "To jest kapitalny projekt, który zrealizowaliśmy w Lublinie. Dzisiaj Lublin jest wspólnotą mieszkańców niezależenie od poglądów politycznych, które oni wyrażają. Wokół prezydenta z PO jest poparcie wszystkich środowisk" - zaznaczył.

Artur Gierada szefem w Świętokrzyskiem

"Czuję wielką satysfakcję wygrania rywalizacji, i to z tak dobrym politykiem jak Paweł Zalewski. Staram się już nie myśleć o zwycięstwie, a raczej koncentrować się na tym, aby świętokrzyska Platforma Obywatelska w najbliższych wyborach osiągnęła zwycięstwa" - podkreślił Gierada. Zapewnił, że bycie przewodniczącym regionalnych struktur PO to dla niego "wielki honor i zaszczyt, ale i ogromna odpowiedzialność".

"Bardzo dziękuję wszystkim członkom Platformy, którzy mimo krótkiego czasu współpracy zaufali mi i zagłosowali na mnie. Gratuluję zwycięstwa Arturowi Gieradzie. Nam wszystkim życzę sukcesu w wyborach samorządowych" - poinformował na stronie internetowej świętokrzyskiej PO Zalewski.

Oprócz Gierady i Zalewskiego, o fotel szefa świętokrzyskiej PO ubiegała się kielecka radna Joanna Winiarska, która jednak dzień przed wyborami poinformowała o swojej rezygnacji, popierając kandydaturę Zalewskiego.

"Bardzo cenię wiedzę i zaangażowanie Pawła. Uważam, że razem będziemy w stanie odbudować nasz region i przygotować się do wyborów samorządowych" - wyjaśniła podczas piątkowej konferencji Winiarska.

Zalewski, na komisarza świętokrzyskiej Platformy został wyznaczony przez Grzegorza Schetynę w czerwcu br. po rezygnacji wieloletniej liderki PO w regionie, posłanki Marzeny Okły-Drewnowicz.

Podczas minionych pięciu miesięcy, w świętokrzyskiej PO doszło do kilku wewnętrznych konfliktów. We wrześniu, na prośbę Zalewskiego, Zarząd Krajowy Platformy rozwiązał lokalne struktury partii w powiecie ostrowieckim. Jak podkreślił wówczas Zalewski, powodem decyzji była negatywna ocena koalicji PO z PiS w Radzie Powiatu Ostrowieckiego. "Negatywna ocena naszych wyborców, moja i członków partii" - tłumaczył polityk.

Trzy tygodnie później z członkostwa w PO zrezygnował współtwórca partii w regionie, wójt gminy Miedziana Góra Zdzisław Wrzałka. Swoją decyzję tłumaczył tym, że miał "dość waśni, spisków i sporów w świętokrzyskiej Platformie". Kilka dni później, w ślad za nim poszło dziesięciu członków PO z powiatu kieleckiego.

"Niestety, w przeciągu ostatnich kilku miesięcy Paweł Zalewski prowadził politykę, która zamiast łagodzić pewne konflikty, jeszcze bardziej je podgrzała. Mam nadzieję, że ci ludzie, którzy mnie znają od kilkunastu lat, będą starali się wsłuchać w to, co mam im do powiedzenia" - wyjaśnił Gierada. Dodał, że zamierza prowadzić politykę konsolidacji, ponieważ "przeciwnik na pewno nie jest w Platformie Obywatelskiej".

Polityk poinformował, że w najbliższym czasie ukształtuje się regionalny zarząd partii, który "stworzy grupa ludzi, niebojących się pracy".

Przewodniczący regionalnej komisji wyborczej zaznaczył, że wyniki zostaną uznane za oficjalne, jeżeli w ciągu trzech dni żaden z kandydatów nie wniesie protestu.

Artur Gierada jest posłem od 2007 r. W przeszłości zasiadał w kieleckiej Radzie Miasta, gdzie przez pewien czas pełnił funkcję wiceprzewodniczącego. Zarząd kieleckiej PO w maju b.r. rekomendował go jako kandydata ugrupowania na prezydenta Kielc.

Jacek Protas szefem warmińsko-mazurskiej PO

Na razie to nieoficjalne wyniki uzyskane drogą elektroniczną z komisji powiatowych w regionie, a oficjalne będą znane, gdy komisje ze wszystkich powiatów przywiozą do regionalnej komisji wyborczej protokoły.

Protas jest obecnie posłem PO, wiceprzewodniczącym sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej a także członkiem Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej oraz Parlamentarnego Zespołu Sportowego.

Wcześniej był Prezesem Zarządu Związku Województw RP i przedstawicielem polskiej delegacji w Komitecie Regionów Unii Europejskiej. W latach 2006-2914 był marszałkiem województwa warmińsko-mazurskiego.

Urodził się w Lidzbarku Warmińskim 15 stycznia 1964 roku. Ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Gdańsku oraz studia podyplomowe z zarządzania w administracji publicznej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Lubelskie: Nieoficjalnie - szefem PO w regionie Krzysztof Żuk

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!