Lista i kompetencje nowych ministrów i wiceministrów: Znamy podział w większości ministerstw

Lista i kompetencje nowych ministrów i wiceministrów: Znamy podział w większości ministerstw
Beata Szydło i jej ludzie (fot. twitter.com)

Zmieniła się ekipa rządowa, a wraz z nią zmienił się garnitur pierwszych urzędników Rzeczpospolitej. Przygotowaliśmy dla was listę ministrów i wiceministrów, zestawienie ludzi, którzy stanowią zaplecze Beaty Szydło i jej rządu.

Powstają nowe resorty, zmieniają się kompetencje wiceministrów i wicepremierów. Wobec reorganizacji rządu Prawa i Sprawiedliwości, dobierani są nowi współpracownicy. Jak to wygląda w poszczególnych resortach?

Ministerstwo Rozwoju

Mateusz Morawiecki, wiceminister i minister rozwoju, pokieruje nadzwyczaj ważnym resortem, który połączy w sobie odpowiedzialność za gospodarcze fundusze europejskie, transport i infrastrukturę, a także wchłonie kompetencje ministerstw gospodarki i rozwoju regionalnego. Z czasem ministerstwo rozwoju ma wchłonąć także zadania ministerstwa skarbu. Tak wielkie możliwości uzasadniają nazywanie tego administracyjnego tworu - superministerstwem.

Wsparciem w zakresie środków europejskich będzie Morawieckiemu służył Jerzy Kwieciński. Został sekretarzem stanu w tym ministerstwie. Jednym z jego pierwszych zadań, będą negocjacje związane z wydawaniem środków europejskich. Pozostałych wiceministrów poznamy niebawem.

Ministerstwo jest w trakcie organizacji swojej pracy. Minister Morawiecki w ciągu najbliższych dni poda nazwiska swoich pozostałych współpracowników.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Prof. Piotr Gliński, wraz z Jarosławem Sellinem, Magdaleną Gawin, Wandą Zwinogrodzą i Jackiem Kurskim stanowią zaś kierownictwo ministerstwa kultury. W domenie ich odpowiedzialności są: wolność intelektualna, wolność mediów, instytucje kultury, a także szkolnictwo artystyczne.

Magdalenie Gawin powierzono zadania ochrony zabytków, mecenatu państwa w kulturze oraz nadzór nad instytucjami podległymi MKiDN.

Wanda Zwinogrodzka będzie koordynować kwestie szkolnictwa i uczelni artystycznych, edukację kulturalną oraz narodowe instytucje kultury takie jak teatry, filharmonie i opery.

Wiceministrowie Sellin i Kurski, wedle najnowszych informacji, odpowiadać będą: pierwszy za inwestycje infrastrukturalne w kulturze i finansowanie z funduszy europejskich, jak i ze środków budżetowych, programów wieloletnich realizowanych przez ministerstwo. Drugi ma za cel restrukturyzację ministerstwa.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Beata Szydło na wicepremiera i ministra szkolnictwa wyższego wybrała Jarosława Gowina. Szef Polski Razem, koalicyjnej partii PiS, będzie musiał sprostać zadaniom współpracy rządu z wszystkimi uczelniami wyższymi – uniwersytetami, uczelniami medycznymi, technicznymi, agrarnymi itp. Wśród zadań ministerstwa są nauka i jej finansowanie, wspieranie naukowców, współpraca z instytucjami badawczymi. Ważną rolę będzie odgrywać tu Państwowa Akademia Nauk i Narodowe Centrum Nauki.

Jarosław Gowin i jego współpracownicy, będą wdrażać w Polsce strategie rozwoju szkół wyższych i dostosowywać ramy ogólnokrajowe od wymagań UE. Wielkie znaczenie w ich pracy będą miały fundusze unijne. Ministerstwo prowadzi też stałe konsultacje z przedstawicielami środowisk naukowych w Polsce.

 

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Lista i kompetencje nowych ministrów i wiceministrów: Znamy podział w większości ministerstw

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!