XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Kurt Volker: Rozszerzenie NATO nie jest zakończone, ale trzeba dbać o solidarność

Kurt Volker: Rozszerzenie NATO nie jest zakończone, ale trzeba dbać o solidarność
Były ambasador USA przy NATO Kurt Volker (fot. youtube.com)

• Były ambasador USA przy NATO Kurt Volker uważa, że wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu powinno wystarczyć do odstraszenia Rosji.
• Według niego możliwe jest wejście do NATO Szwecji i Finlandii, ale już nie kolejnych państw byłego ZSRR.

Czy zapowiadane wzmocnienie wschodniej flanki NATO - rotacyjne rozmieszczenie czterech batalionów w Polsce i trzech krajach bałtyckich oraz potrojenie sił szybkiego reagowania Sojuszu do 40 tysięcy żołnierzy - będzie wystarczająco odstraszało Rosję przed agresją w tym regionie?

Kurt Volker: - Myślę, że tak. Mamy w końcu ciągłą, choć nie stałą, obecność sił Sojuszu w Europie Wschodniej, nasilenie ćwiczeń, planowanie wspólnej obrony, jednostki złożone z wojsk wielu państw. Chociaż to są niewielkie siły w porównaniu z wojskami, jakie Rosja gromadzi przy granicy NATO, pokazuje to wolę i zdolności obronne Sojuszu. Siły po obu stronach nie muszą być równe, żeby odstraszać, żeby przekonać Rosję, że poważnie traktujemy zobowiązania obrony krajów bałtyckich.

 Według raportu Rand Corporation, Rosja może zająć stolice trzech krajów bałtyckich w ciągu 60 godzin...

Zgadza się. Rosja może opanować te kraje bardzo szybko, ale miałoby to ogromne konsekwencje. Musielibyśmy wtedy zastanowić się, gdzie zaatakować Rosję, żeby stworzyć drugi front, aby zmusić ją do wycofania się. Trzeba by rozważyć symetryczną lub równoległą odpowiedź na agresję. Oraz dodatkowe posunięcia jak sankcje ekonomiczne.

 Agresja taka jest może mało prawdopodobna, ale wojna hybrydowa przeciw państwo bałtyckim, np. cyberataki czy prowokacje z użyciem "zielonych ludzików", jak na Krymie, chyba już bardziej?

Przeważająca część rosyjskojęzycznej ludności w tych krajach zdecydowanie woli tam pozostać niż znaleźć się pod panowaniem Rosji. Nie ma więc żyznego gruntu dla podobnych działań, jak na Ukrainie. Oczywiście zawsze jest możliwe wysłanie agitatorów, sił specjalnych, żeby wykreować niepokoje. Gdyby to się stało, kraje te muszą dostać wtedy szybką pomoc z UE i krajów sąsiednich. Najgorszy byłby atak na systemy komputerowe, bo może on wyrządzić poważne szkody.

Co powinno nastąpić na szczycie w Warszawie, żeby uznać go za sukces?

Trzeba potwierdzić wolę i sposoby kolektywnej obrony i uzgodnić szczegóły obecności wspomnianych wielonarodowych sił na wschodniej flance NATO. Należy też potwierdzić zaproszenie Czarnogóry do Sojuszu. To nie jest wielki kraj, ale trzeba pokazać, że proces przyjmowania do NATO krajów, które wprowadziły demokrację i gospodarkę rynkową i mogą się przyczynić do wspólnego bezpieczeństwa, będzie kontynuowany. Pokazać, że idea budowania Europy zjednoczonej i wolnej jest wciąż aktualna.

Jakie kraje, poza Czarnogórą, mają największe szanse na członkostwo w NATO?

Opinia publiczna np. w Gruzji pragnęłaby, by kraj ten wszedł do NATO, ale są tam jeszcze problemy z demokracją, no i część Gruzji okupuje Rosja. W Sojuszu nie ma konsensu, żeby Gruzję zaprosić ani nawet włączyć ją do planu przygotowawczego (Membership Action Plan). Wiele krajów nie chce prowokować Rosji. Bośnia chciałaby wejść, ale nie ma jednolitego i skutecznego rządu. Macedonia też, ale są tam polityczne niepokoje i kraj ten jest uwikłany w konflikt z Grecją na tle swojej nazwy.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kurt Volker: Rozszerzenie NATO nie jest zakończone, ale trzeba dbać o solidarność

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!