Kuchciński proponuje prawo weta parlamentów narodowych wobec propozycji KE

Kuchciński proponuje prawo weta parlamentów narodowych wobec propozycji KE
Marek Kuchciński na szczycie szefów parlamentów państw UE w Bratysławie (fot. Marek Kuchciński/twitter)

Prawo do inicjatywy ustawodawczej dla parlamentów kilku państw działających wspólnie oraz prawo weta parlamentów narodowych wobec propozycji KE - to propozycje, które przedstawił marszałek Sejmu Marek Kuchciński na szczycie szefów parlamentów państw UE w Bratysławie.

Kuchciński i marszałek Senatu Stanisław Karczewski biorą udział w nieformalnym szczycie przewodniczących parlamentów państw Unii Europejskiej, który odbywa się w Bratysławie pod hasłem "Poznajmy się lepiej". To kolejne ze spotkań zorganizowanych w ostatnim czasie przez pełniącą prezydencję w Radzie UE Słowację, na którym europejscy przywódcy dyskutują na temat najważniejszych zagadnień dotyczących Unii, jak również Europy i świata.

Kuchciński w swoim przemówieniu - jak relacjonuje Kancelaria Sejmu na Twitterze - przekonywał, że potrzebujemy silnej Unii Europejskiej i prężnej Europy. "Wzmocnienie Unii to duże wyzwanie" - ocenił. "Zjednoczeni w różnorodności, to symbol i cel naszych działań (...) siła Unii będzie rosła, jeżeli będziemy myśleli otwarcie i szukali współpracy ze wszystkimi państwami Europy" - powiedział Kuchciński.

Według marszałka Sejmu, ważne jest też byśmy trwali przy "wartościach rzeczywistych i prawdziwych (takich) jak solidarność".

Czytaj też: Macierewicz: Solidarność z państwami flanki wschodniej NATO nieugięta

Moje propozycje to silniejsze parlamenty państw, prawo do inicjatywy ustawodawczej dla parlamentów kilku państw działających wspólnie oraz do weta - poinformował Kuchciński na Twitterze.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski przekonywał - jak relacjonuje Kancelaria Senatu - że jedność dla Europy jest wartością fundamentalną, która decyduje o pozycji państw UE w świecie i bezpieczeństwie ich obywateli. W jego ocenie, jedności europejskiej zagraża imigracja, działania Rosji - która ponad wspólnotowymi organami stara się prowadzić dialog z poszczególnymi państwami - oraz ambitny projekt wspólnej waluty, dzielący kraje UE na dwie kategorie.

"Choć parlamenty UE mówią różnymi głosami, to mamy wspólne cele: bezpieczeństwo, wspólny rynek, spójność" - powiedział Karczewski

Szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz, witając uczestników spotkania, wyraził - jak relacjonowała Kancelaria Senatu - przekonanie, że Unia jest w momencie dramatycznym, ponieważ kwestionuje się wspólną przyszłość UE. Jak ocenił, wyjście Wielkiej Brytanii z UE to dramat. "Unia zbudowana jest na zasadach równości. Nie ma dwóch kategorii obywateli" - zadeklarował Schulz.

Przekonywał też, że "zasada wzajemnego poszanowania musi być zachowana". "Ludzie muszą wiedzieć, że jesteśmy unią państw i obywateli, dlatego ważna jest współpraca między PE a parlamentami narodowymi" - podkreślił szef Parlamentu Europejskiego.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kuchciński proponuje prawo weta parlamentów narodowych wobec propozycji KE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!