XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Kuchciński na Węgrzech: Nie chcemy federalnej Europy

Kuchciński na Węgrzech: Nie chcemy federalnej Europy
- Konstytucja nas zobowiązuje, żebyśmy patrzyli na Europę jako międzynarodową organizaję zrzeszającą suwerenne państwa - powiedział Marek Kuchciński. (Fot.: PiS/Wikipedia/CC BY 3.0)

• Marszałek Sejmu Marek Kuchciński spotkał się z przedstawicielami władz Węgier.
• Rozmowy dotyczyły m.in. przyszłości UE - w tym problemu imigracji i uchodźców - i współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej (V4).

Kuchciński powiedział, że podczas rozmów z przedstawicielami władz węgierskich rozmawiał m.in. "o sytuacji i o wspólnych działaniach w polityce europejskiej, o przyszłości Unii Europejskiej i o głównych problemach, przed jakimi Europa obecnie stanęła, a to są kwestie migracji i uchodźców, kwestie nierównomiernego traktowania wszystkich państw europejskich".

Wśród głównych wątków swoich spotkań wymienił propozycję federalnej Europy, wysuniętą przez przewodniczących parlamentów Włoch, Niemiec, Francji i Luksemburga. "My, Polacy, mamy inne zdanie. Konstytucja nas niejako zobowiązuje do tego, żebyśmy patrzyli na Europę jako wspólnotę, organizację międzynarodową zrzeszającą suwerenne, niepodległe państwa. Podobne zdanie mają Węgrzy, o czym mówiliśmy, i w gruncie rzeczy podobne zdanie ma cała Grupa Wyszehradzka" - oświadczył.

Innym wątkiem jego wizyty było - jak powiedział - bliższe poznanie problemu imigracji i uchodźców z perspektywy węgierskiej. "Solidaryzujemy się w ramach całej Grupy Wyszehradzkiej jednym głosem, w którym stanowczo stwierdzamy, popierając nasze rządy, że nie możemy zgodzić się na narzucanie jakichkolwiek rozwiązań sztywnych, czy to kwot, czy to jeszcze godzić się na groźbę kar" - oznajmił, odnosząc się do propozycji Komisji Europejskiej, by kraje członkowskie UE mogły odmówić przyjęcia uchodźców, jeśli zapłacą za każdego z nich 250 tys. euro.

Europa państw

Kuchciński powiedział, że wysłał do przewodniczących parlamentów UE projekt deklaracji pod nazwą "Europa solidarnych państw", gdzie wyłożył polskie racje w polityce zagranicznej, sformułowane z perspektywy parlamentarnej.

"Spotkałem się z jednoznacznym poparciem i zrozumieniem ze strony przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego (parlamentu) Węgier Laszlo Koevera. Rzeczywiście otrzymujemy informacje od wielu państw europejskich, z dużym dystansem odnoszących się do propozycji federalizacji Europy. Chcemy o tym rozmawiać w maju, 24 maja, na spotkaniu wszystkich przewodniczących parlamentów europejskich w Luksemburgu" - powiedział.

Umocnienie współpracy państw V4 nazwał przy tym "perspektywą strategiczną".

Rok Solidarności Polsko-Węgierskiej

Jak podkreślił marszałek, jego wizyta na Węgrzech ma związek z faktem, że bieżący rok został ogłoszony przez parlamenty Polski i Węgier Rokiem Solidarności Polsko-Węgierskiej wobec przypadającej w tym roku 60. rocznicy powstania węgierskiego (październik-listopad 1956 roku) oraz 60. rocznicy antykomunistycznego buntu w Poznaniu (czerwiec 1956 roku).

Kuchciński wraz z Koeverem odsłonili w czwartek w Budapeszcie tablicę poświęconą 13-letniemu Romanowi Strzałkowskiemu, który zginął podczas poznańskiego czerwca. Została ona umieszczona obok tablicy upamiętniającej Petera Mansfelda - najmłodszą ofiarę represji po upadku powstania węgierskiego - na murze szkoły, do której chodził Węgier, stracony w 1959 roku w wieku 18 lat.

W piątek Kuchciński wziął też udział w poświęconym przyjaźni polsko-węgierskiej sympozjum w parlamencie, zorganizowanym przez Fundację Przyjaciele Węgier z okazji rocznicy wydarzeń 1956 roku. Marszałek został wybrany na członka honorowego Fundacji w uznaniu jego działalności. Jak podkreśliła Fundacja w oświadczeniu, jest on "od lat gorącym orędownikiem pogłębienia kontaktów między dwoma krajami i wspólnego wyrażania przez nie interesów".

W pierwszym dniu wizyty Kuchciński spotkał się m.in. z premierem Węgier Viktorem Orbanem i szefem dyplomacji Peterem Szijjarto.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Kuchciński na Węgrzech: Nie chcemy federalnej Europy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!