Krzysztof Szczerski mówił o Polsce, Ameryce i poszanowaniu społecznej solidarności

Krzysztof Szczerski mówił o Polsce, Ameryce i poszanowaniu społecznej solidarności
Szczerski zaznaczył, że relacje polsko-amerykańskie opierają się na dwóch solidnych filarach. (fot.twitter.com/prezydentpl)

· Minister odwiedził konferencję Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce. Spotkanie odbyło się 20 stycznia br.
· W swojej przemowie mówił o zmianie władzy w Polsce i nadziei jaką niesie ona dla rozwoju kraju.
· Podkreślał znaczenie i kierunki polskiej polityki zagranicznej w relacjach z UE i USA.

- Zmiana polityczna w Polsce otwiera nowy etap rozwoju, którego filarem będzie poszanowanie społecznej solidarności - mówił na konferencji Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

- Tak, chcemy Polski wysoko rozwiniętej, konkurencyjnej, współpracującej z największymi gospodarkami świata, ale rozwój musi być bardziej spójny. Wzrost powinien być wypracowywany nie tylko przez czempionów biznesu, lecz napędzany siłą nabywczą całego społeczeństwa - przekonywał w środę amerykańskich biznesmenów minister odpowiadający w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy za sprawy zagraniczne.

Przeczytaj o konflikcie na linii Petru - Terlecki.

- To założenie - mówił - jest wprowadzane w życie za sprawą m.in. programu 500+ skierowanego do rodzin. Tłumaczył, że sfinansowany z podatku bankowego i od hipermarketów dodatek na drugie i kolejne dziecko doprowadzi do bardziej solidarnej redystrybucji dochodu.

Szczerski podkreślił, że celami prezydenta Dudy w polityce zagranicznej są wzmocnienie bezpieczeństwa Polski i znalezienie nowych partnerów gospodarczych na świecie.

Zapowiedział, że prezydent podczas zagranicznych podróży na wszystkich kontynentach będzie promował partnerstwo w zakresie innowacji i nowych technologii. Jak dodał, Polska cierpi na duży odpływ specjalistów, tzw. drenaż mózgów. W ocenie prezydenckiego ministra ściągnięcie nowych inwestycji do Polski pozwoliłoby to niekorzystne dla Polski zjawisko zatrzymać.

Przeczytaj o planach wizyt zagranicznych prezydenta Andrzeja Dudy.

Szczerski dużo miejsca w swoim wystąpieniu poświęcił relacjom Polski z UE. W kontekście wtorkowej debaty na temat sytuacji w Polsce w Parlamencie Europejskim prezydencki minister podkreślił, że demokracja w Polsce jest w rozkwicie. Jak argumentował, polscy obywatele mają możliwość dokonywania zmiany rządu w wyborach, co nastąpiło w październiku 2015 roku, opozycja w parlamencie może swobodnie wypowiadać swoje opinie o rządzie, a ludzie mogą manifestować swoje poglądy podczas ulicznych manifestacji.

Podkreślał, że Polska pozostaje w dialogu z UE i jest gotowa do udzielenia wszelkich informacji, o czym świadczy poniedziałkowa wizyta prezydenta Dudy w Brukseli oraz udział premier Beaty Szydło we wtorkowej debacie w PE. Polska - zaznaczył Szczerski - chce rozmawiać w oparciu o kompetencje zainteresowanych stron. W tym kontekście wspomniał o kwestii zasad regulujących relacje Komisji Europejskiej z suwerennym państwem członkowskim, jakim jest Polska.

Szczerski zaznaczył też, że relacje polsko-amerykańskie opierają się na dwóch solidnych filarach: współpracy w zakresie bezpieczeństwa w ramach NATO oraz współpracy gospodarczej. W tym ostatnim aspekcie podkreślił wagę negocjowanej pomiędzy UE a USA od 2013 roku umowy o wolnym handlu (TTIP).

Amerykańska Izba Handlowa w Polsce (American Chamber of Commerce in Poland - AmCham) jest obecna w naszym kraju od 1990 roku. Zajmuje się promocją amerykańskich inwestycji w Polsce. Wśród członków AmCham jest obecnie ponad 320 firm z kapitałem amerykańskim, których łączne nakłady inwestycyjne przekroczyły 30 miliardów dolarów. Firmy te stworzyły ponad 200 000 miejsc pracy.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Krzysztof Szczerski mówił o Polsce, Ameryce i poszanowaniu społecznej solidarności

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!