Krzysztof Jurgiel: Nowelizacje prawa wodnego i łowieckiego nie zaszkodzą rolnikom

Krzysztof Jurgiel: Nowelizacje prawa wodnego i łowieckiego nie zaszkodzą rolnikom
Krzysztof Jurgiel, (fot. minrol.gov.pl)

- Chcemy zmienić zasady szacowania szkód łowieckich. Niestety, koła łowieckie nie są dla nas dobrym partnerem do współpracy. Natomiast podawane wcześniej stawki za pobór wody są już mocno nieaktualne - mówił Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi podczas Debaty Przedżniwnej zorganizowanej przez Krajową Federację Producentów Zbóż.

Podczas debaty temat szkód łowieckich poruszył były prezes, a obecnie sekretarz KFPZ Zbigniew Kaszuba.

- Co roku 10-20 proc. strat plonów jest spowodowane przez zwierzynę, która mieszka i żeruje na naszych polach.W tym roku rozpoczyna się nowelizacja ustawy prawo łowieckie także w zakresie szkód łowieckich. Stąd nasz apel i wniosek żeby się temu przyjrzeć. Na naszych 7 milionach hektarów zbóż grasuje zwierzyna państwowa, którą my utrzymujemy i karmimy, natomiast państwo wydzierżawia nasze pola obwodom łowieckim nie informując nas o tym. To naruszenie konstytucyjnej zasady własności, które w dodatku ogranicza naszą produkcję i pozycję konkurencyjną. W zamian za to koła łowieckie prowadzą gospodarkę, uprawiają swoje hobby, a dla nas niestety jest to duży koszt - mówił Kaszuba.

Jak odpowiedział Krzysztof Jurgiel, resort rolnictwa chce zmienić zasady szacowania szkód łowieckich i odszkodowań.

Zobacz też: Krzysztof Jurgiel zdradza najbliższe działania i plany Ministerstwa Rolnictwa

- Organem wydającym decyzję w tej sprawie zostanie wojewoda. Będą powołani biegli z listy wojewody, mamy też przygotowane stawki obowiązujące koła łowieckie, np. 85 zł od dzika. Z tytułu składek myśliwych do funduszu odszkodowawczego ma wpłynąć ok. 80 mln zł rocznie, a skarb państwa będzie uzupełniał środki kiedy wartość odszkodowań przekroczy zasoby funduszu. To rozwiązanie zostało przygotowane przez nasz resort i zgłoszone za pośrednictwem klubu parlamentarnego - dodał.

Minister Rolnictwa przyznał jednak, że koła łowieckie niechętnie współpracują w tej sprawie.

- Chciałbym żeby wzorem innych państw było u nas więcej związków łowieckich. W Niemczech funkcjonuje ich ponad 200 i nikomu to nie przeszkadza. Wydając zarządzenie o redukcji dzików w pasie 50 km w związku z zagrożeniem ASF ci panowie nie bardzo chcieli zawierać umowy, a jeśli zawierali to na takich warunkach, że myśliwi nie chcieli za bardzo odstrzelać. Takie sytuacje nie powinny mieć miejsca - dodał.

Czytaj cały tekst tutaj.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Krzysztof Jurgiel: Nowelizacje prawa wodnego i łowieckiego nie zaszkodzą rolnikom

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!